Слаб интерес от страна на гражданите провали референдума, с който в Берлин трябваше да решат дали да задължат местната власт да постигне въглеродна неутралност за едва 7 години - до 2030 г., съобщават световните агенции.
В контекст: Германската столица, подобно на останалата част от страната, се стреми до 2045 г. да постигне 95% намаление на въглеродните емисии спрямо нивата от 1990 г. Според някои климатични активисти обаче целите не са достатъчно амбициозни и постигането им няма да намали темповете на глобалното затопляне.
Така и се стигна до общественото допитване, което при мнозинство и минимум 608 000 гласа в подкрепа на декарбонизацията до 2030 г. щеше да я превърне в правно обвързваща цел за управляващите.
Това обаче няма да се случи, защото по данни на "Ройтерс" едва около 441 000 са подкрепили ускорената въглеродна неутралност. Това е около 10% от 4-милионния най-космополитен германски град.
Около 80% от електричеството за него идва именно от изкопаеми горива. В близост няма големи ВЕИ мощности.
В прав текст: Резултатът "показва, че мнозинството берлинчани виждат, че исканията на референдума няма как да бъдат изпълнени - даже и ако се запишат в закон", коментира кметът на града Франциска Гифей. Според нея просто няма как Берлин да стане въглеродно неутрален до 2030 г. и "трябва ясно да се каже на хората това - всичко друго са глупости".
Още нещо: Референдумът съвпада и с преговорите между консервативния Християндемократически съюз и социалдемократите за общо управление в града. След победата на ХДС на последните избори Зелените се оказаха отново в опозиция.