Щатите някога бяха единственият играч на световния пазар, който имаше капацитетът да влияе върху целия енергиен сектор. Силната армия и многобройните съюзи на страната ѝ помогнаха да наложи контрол в региони като Близкия Изток. През последните години обаче силата на Вашингтон отслабва, а Русия и Китай заемат все по-добри позиции на енергийния пазар.
Това пише в свой анализ за OilPrice експертът Венанд Меликстайн, който е бил консултант в различни международни компании от сектора.
По неговите думи в комбинация от дипломация и целенасочена политика Москва успява да увеличи присъствието си в някои региони. В допълнение по-агресивната външна политика на Вашингтон създаде вакуум, от който се възползват другите лидери в сектора.
"Вероятно Русия вече се превръща в най-важният брокер на влияние в Близкия изток. Плановете на Москва обаче не са регионални, а глобални. И първата по рода си среща между Русия и Африка беше тест за глобалните амбиции на Кремъл", пише той.
Страната печели и позиции в Латинска Америка, където влиянието на САЩ се усеща десетилетия наред. Като "врата" за Русия там може да послужи Венецуела, която се намира в тежка икономическа и политическа криза след налагането на американските санкции. Ето защо слуховете, че най-голямата енергийна компания в региона - венецуелската PDVSA, може да бъде купена от "Роснефт" предизвика остри реакции във Вашингтон.
Нещо повече - Венецуела е измъчвана от невъзможността си да изплаща огромния си дълг. А голяма част от задълженията, възлизащи на общо 156 милиарда долара, са към Русия и Китай. Заради това от евентуална сделка за PDVSA биха спечелили и двете страни.
Облекчаването от част от дълга ще намали финансовия натиск върху Каракас и ще помогне по пътя към икономическото възстановяване на страната. Освен това властите във Венецуела ще могат да разчитат на руската подкрепа в региона, който все още е доминиран от САЩ.
Русия от своя страна ще може да засили позициите си на световния енергиен пазар и да прибави към активите си най-големите запаси на петрол, с които разполага латиноамериканската държава.
По думите на Меликстайн независимо дали реално ще се стигне до продажба на PDVSA или не, Кремъл ще продължи да инвестира и да засилва присъствието си в страната.
"Политическите рискове създават несигурност и прогонват бизнеса. Поддържаните от държавата руски компании обаче имат не само финансови, но и политически цели. По-рисковите инвестиции потенциално водят до по-високи приходи, ако са успешни. Така че Венецуела може да се окаже добра политическа и финансова инвестиция от гледна точка на Москва", завършва експертът.
ICO
на 04.11.2019 в 08:27:32 #2ЗАЩО, КАК, КАКВО, ЩЕ СЕ ЛИ, са все въпроси, които си задаваме за да разберем цялостната картина в света. Въпроси които си задаваме, когато ПРОПАГАНДАТА се сблъсква рязко с ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА. Тогава логиката е единствения начин за установяване на истината. Логическо мислене се налага когато пресата систематично крие информация. Накрая дори за добре обработената от пропагандата общност става ясно, че нещо някъде се губи, че има допълнителни факти, събития и движения които формират реалността. В случая става въпрос за не отразяваната от пресата война на СА срещу Иран която се води на територията на Йемен. Мащабни военни действия със десетки хиляди убити от двете страни, унищожена техника за стотици милиарди долари/в пъти повече от войната в Сирия/!!! СА губи заради некачественото американско оръжие и ниския боен дух на войската съставена предимно от наемници.
ICO
на 04.11.2019 в 03:30:47 #1Русия направи наистина ново поколение оръжия/ не ПР-пропаганда/. Руските ПВО комплекси отразяват успешно атаки с дронове и крилати ракети, САЩ от друга страна въпреки високата цена не могат да предложат ПВО системи с подобно качество. Дори астрономическата сума от 400 милиарда долара дадени за оръжие не можа да защити Саудитска Арабия от един органичен и по същество показен удар, който обаче нанесе щети на петролния пазар за 5 МИЛИАРДА. Тръмп нанесе два пъти удар с крилати ракети /подзвукови/ по Сирия, като руските РЕБ и ПВО системи отразиха успешно удара и при втората атака нямаше НИТО ЕДИН защитен от ПВО обект, който да е ударен! От друга страна руските крилати ракети /свръхзвукови/ минаха над американското ПВО без то да ги забележи и нанесоха успешни удари в Сирия. Резултатът е че по-голямата част от залежите в Сирия са под властта на проруския Башар Асад. ИЗВОДЪТ, който си направиха владетелите от Близкия Изток и Африка е прост. Ако си с Русия оставаш на власт, ако си със САЩ може да те помете поредната цветна революция организирана от "демократите". Това реално е и причината над 40 държавни делегации да отидат при Путин в Сочи. Колкото повече се засилва и ожесточава битката на "демократите" срещу Тръмп, толкова повече САЩ губят последователността в политиката си, а от там и надеждността си като партньор и съюзник, което ЕСТЕСТВЕНО води до ЗАГУБА НА ВЛИЯНИЕ. П.П. Последен пример е Украйна, където вътрешнополитическата американска битка силно отслабва американското влияние в страната /въпреки изсипаните десетки милиарди долари за последните 20 години/