Изявлението на президента на Русия Владимир Путин, в което той заяви, че страната ще намали данъците за IT сектора, за да подкрепи неговия растеж и да привлече нови компании, бе прието с оптимизъм. Оказва се обаче, че нещата съвсем не са такива, каквито изглеждат.
През юни Путин заяви, че от 2021 г. корпоративния данък за IT компаниите ще бъде намален от 20% на 3%, а осигуровките ще бъдат намалени до 7,6%, спрямо 30% за другите сектори на икономиката.
Месец след изявлението обаче бе публикувана чернова на проекта, в която се виждат други важни детайли. Путин не спомена, че Русия ще плати за данъчните облекчения като сложи 20% ДДС върху продажбите на софтуер и лицензи. Досега те бяха изключени. Новият ход ще повиши приходите в бюджета с 42,5 млрд. годишно ($600 млн.), според доклад. В същото време данъчните облекчения възлизат на 32 млрд. рубли ($450 млн.).
Има и друг проблем: проектозаконът съдържа протекционистки текстове. От налагане на ДДС ще бъдат изключени продажбите на софтуер, който е включен в правителствения регистър на "Руските компютърни програми и датабази". Така руският софтуер ще се ползва с отстъпка и ще бъде по-евтин, докато чуждестранният ще се продава по-скъпо заради наложеното ДДС.
Арсени Сейдов, партньор в правната компания Baker McKenzie, посочва, че е почти невероятно чуждестранни компании да успеят да бъдат включени в регистъра. За да попаднат в него, компаниите трябва да се притежание на руски граждани, да не плащат повече от 30% от приходите си на компания извън страната и да бъдат автономно управлявани.
Адвокати казват, че тази част от промените нарушават правилата на Световната търговска организация, които забраняват данъчна дискриминация.
Ohoboho
на 21.07.2020 в 19:55:16 #1датабази.... това е новаторски термин браво на автора