Русия загуби ценовата война за турския пазар на природен газ. Тази година Анкара почти напълно отказа доставки от Руската федерация.
В сравнение с януари износът намалява 1127 пъти. През юни делът на руския газ в чуждестранните доставки на Турция възлиза само на 0,1%, или 2 милиона барела. Общо през първата половина на 2020 г. доставките на руски газ за тази страна, която доскоро беше вторият купувач след Германия, паднаха наполовина в сравнение с 2019 г. Тръбопроводите "Турски поток" и "Син поток" са практически празни. Сега Турция представлява 0,01% от износа на Газпром, пише ruposters.ru.
Според Федералната митническа служба през юни Газпром е доставил само 2 милиона кубически метра газ за тази страна, което е 585 пъти по-малко в сравнение със същия период на 2019 г. Турция представлява 0,01% от общия износ на руския газов гигант.
Вместо Русия, Турция предпочита да купува газ от Азербайджан, който от март се превърна в най-големият доставчик на синьо гориво за страната.
Газпром доставя газ за Турция по 228 долара за 1000 кубически метра, а го продава в Европа за 82 долара. Същият обем втечнен природен газ LNG струва $53-70. Естествено Турция се насочва към конкурентите за по-евтини алтернативи - газопровод от Азербайджан и втечнен природен газ от Катар, Нигерия и САЩ, посочва infox.ru.
На 27 юли турската газова компания Botas обявиха второто за два месеца спиране на "Турски поток". Според компанията газопроводът ще бъде затворен за две седмици - до 10 август поради ремонтни дейности. А Газпром се готви за по-нататъшно влошаване на ситуацията в турска посока, каза по-рано източник в руската компания пред Ройтерс.
Турските власти не започнаха преориентацията на покупките вчера, а още преди повече от година - това показва и определен политически подход, а не само приоритет на пазарните цени.
"Съдбата на "Северен поток-2 " е сполетяла "Турския поток", казва политологът Анатолий Несмян, цитиран от infox.ru. Анкара просто не се нуждае от газ от Руската федерация, следователно "Турски поток" е друг паметник на некомпетентността и посредствеността на най-високото руско ръководство", смята политологът.
Повечето от излишните печалби от високите цени на петрола, получени през 2000-те години, са пропилени по подобен начин, каза Несмиян. Всички тези огромни пари са "неумело погребани" в различни фалшиви постижения - Потоци, Олимпиади, Крим, пише той.
Част от тези средства бяха присвоени от длъжностни лица. "Но основното е, че тези пари не са изразходвани за развитието на страната", смята политологът.
karamazov
на 14.08.2020 в 10:19:38 #2Къде са руските тролове отново да коментират колко много по-скъп е американският компресиран газ от руския газ? Тази лъжа беше тиражирана в България като доказателство за излишната уж интерконекторна връзка с Гърция.Днес се оказва колко точно и колко полезно за държавата е това решение.Няма симпатии и слугинаж, а изгода за България.Днес което и да е българско правителство може да си позволи да внася газ от където е най-изгодно, без да поставя държавата в зависимост от чужди политически интереси.България вече е енергийно независима от руското газово кранче.Турция, Полша и Украйна също. Мачкай Вова!Мачкай!
nsmilitia
на 13.08.2020 в 21:46:31 #1Интересно как руснаците правят бизнес. В колкото по-добри взаимоотношения си с тях, толкова по-нагло те дерат. Наистина няма никаква логика.