Танкове по улиците. Хеликоптери в небето. Военни в парламента. Изглежда като холивудски филм или като реалността в някоя африканска държава, но именно през това преминава Южна Корея - една от най-развитите държави в Азия и света.
Този епизод на нестабилност идва в най-лошия възможен момент за света и заплашва да нанесе големи щети на и без това доста изстрадалата световна икономика. Към тази сутрин българско време военното положение вече е отменено. Поне засега.
Какво се случва (накратко)
Президентът Юн Сук-йол направи изненадващо вечерно обръщение към нацията, с което обяви военно положение. Целта - да се "изкоренят просевернокорейските сили и да се защити конституционни демократичен ред".
Държавният глава обаче не посочи КНДР като източник на опасността, а вместо това обвини опозиционната Демократическа партия в "антидържавни действия".
Източник: EPA/БГНЕС
Така парламентарната дейност беше прекратена, а всички медии в Южна Корея минаха под военен контрол. По улиците на Сеул бяха разположени подразделения на армията с бойна техника. Полицаите и медиците са мобилизирани.
Важен контекст в случая е, че Юн е в политическа изолация - опозицията контролира парламента, а той системно налага вето на приетите там текстове, неспособен да прокара своята законодателна програма. Чашата преля, след като значително бяха променени параметрите на проектобюджета за следващата година, внесен за гласуване от назначеното от президента правителство.
Източник: EPA/БГНЕС
Не помага и фактът, че Юн е замесен в куп скандали, най-вече около своята съпруга, обвинявана в корупция и търговия с влияние. Това удари силно по репутацията на държавния глава през последните месеци.
Източник: X / Twitter / Скрийншот
Така симпатизантите на опозицията и обикновени граждани излязоха по улиците в знак на протест и влязоха в сблъсъци с органите на реда. В парламента решението на президента за военно положение беше единодушно отхвърлено, като даже лидерът на собствената му партия го определи като "грешно".
Няколко часа след изявлението, Юн обяви, че се отказва от военното положение, а опозицията го призова да подаде оставка. Той не остана длъжен, като в изявлението си призова депутатите да спрат да "парализират" законодателния процес в страната.
Какво може да ни се случи на всички
Все още не е ясно как ще приключи челният сблъсък на президента Юн с партиите. Ескалация обаче не е изключена даже при временно спадане на напрежението. И страната, и светът имат много какво да загубят, ако Южна Корея полети към пропастта.
Акциите на листваните в чужбина корейски компании се сринаха от новината за военното положение. Металургичната компания Posco поевтиня с над 7%, а най-големият корейски онлайн търговец на дребно Coupang - с 8,5 на сто.
Телекомуникационната KT Corp претърпя 4,4% спад, а Hyundai Motor - 3,36%.
При Samsung Electronics пропадането беше със 7,5%.
Южнокорейският вон падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от октомври 2022 г. насам.
Източник: EPA/БГНЕС
"Икономиката неизбежно ще изпадне в колапс", заяви опозиционният лидер И Дже-мьон в обръщение.
А подобно развитие ще се усети в целия свят по няколко различни начина.
- Ще изчезнат (ли) пак чиповете
Полупроводниковата индустрия на Южна Корея осигурява около една пета от глобалното производство и е втората най-голяма в света. Специално при паметите местните компании имат над 60% общ пазарен дял. Някои от основните заводи на гиганти като Samsung и SK Hynix са в страната. Там е и развойната дейност.
Ако износът от Южна Корея спре заради политическа нестабилност или нещо по-лошо, производството на електроника, автомобили и отбранителни системи по целия свят отново ще навлезе в период на забавяния и по-високи цени.
- Важни стоки под въпрос
Колкото важни са корейските чипове, толкова (ако не и повече) значими са превозните средства, различните смарт устройства и специалната продукция, която излиза от заводите в страната. Нейни компании са сред лидерите при смартфоните (Samsung), но и при автомобилите (Hyundai/Kia) и системите за алтернативно задвижване.
Разрушаването на веригите за доставка ще удари по икономиките на традиционни вносители на корейска продукция като Китай, САЩ и страните от ЕС. Заместването ѝ ще е бавен и скъп процес.
- Прекъснати икономически и транспортни артерии
Пристанищата на Южна Корея са с огромна значимост за международния морски трафик. Евентуалното им затваряне ще направи транспорта на товари по-скъп, по-бавен и по-несигурен.
Високата степен на интеграция на икономиката на страната в международните системи означава, че паниката на инвеститорите може да се пренесе лесно и на други пазари и да навреди особено на останалите държави от азиатско-тихоокеанския регион.
Южна Корея е държава, която е силно зависима от нефтения и газовия внос. Рязкото намаляване на потреблението при спиране на индустрията ще обърка сериозно и енергийните пазари.
- Нарушен геополитически баланс
Това на пръв поглед не е икономически проблем, но последиците му определено ще имат и икономическо измерение. От обединението на Виетнам насам, целият по-широк регион е с относително постоянна геополитическа конфигурация.
Дестабилизация на Южна Корея може да наруши баланса между сферите на влияние на САЩ и Китай и да тласне двете суперсили към по-активна и по-силова политика. Говорим за Икономика №1 и Икономика №2 в света.
И даже не споменаваме Северна Корея. Комунистическата страна може да се възползва от нестабилността и да превърне военните си заплахи в реални действия. От първия изстрел до регионална война със стотици хиляди жертви и замесване на Вашингтон и Пекин тогава вероятно ще ни делят буквално минути.