С идването си на власт през 2002 година обаче Лула не само не оправда страховете на инвеститорите, а напротив – представи благоприятен за инвеститорите икономически план и управлява в страната по време на най-бързия й икономически растеж за последния четвърт век. От какво тогава се страхуват сега пазарите?
Отговорът трябва да бъде потърсен от случка през 2008 година, според бившият шеф на местната централна банка Алехандре Шварцман, който сега управляващ партньор в Schwartsman & Associados, пише Bloomberg.
По средата на втория си мандат Лула въвежда мерки срещу световната икономическа криза, които проработват и Бразилия е една от последните страни тогава, които усещат нейното въздействие. Същевременно обаче тя стана и последната, която излиза от финансовата буря.
Според Шварцман през 2016 година могат да бъдат приложени подобни икономически стимули. Но икономиката на страната през 2008 беше напълно различна – намаляващ публичен дълг, бюджетен излишък и инфлация под контрол. Нищо от това обаче не се случва днес. „Ситуацията е съвсем различна”, казва още инвеститорът.
„Това не е 2003 година. Всичко, което беше предприето тогава, беше малък знак, че ще бъдат продължени както реформите, така и икономическата политика”, обяснява Шварцман. Според него назначаването на Лула може да означава, че правителството ще изостави плановете си за реформи – например в пенсионната система, коментира бившият централен банкер.
Уин Тин, ръководител на нюйоркската Brown Brothers, е още по-краен: „Няма да има нищо положително, ако Лула се върне на борда”.