Около 80 държави се споразумяха за общи правила за глобална електронна търговия, но ключовият документ не получи подкрепата на САЩ в Световната търговска организация, съобщава "Ройтерс". Текстовете включват важни въпроси като признаването на електронни подписи и документи и защита от измами.

След 5 години на преговори, Австралия, Япония и Сингапур разпространиха "стабилизирана" версия на текстовете, която беше определена от ЕС и Великобритания като "историческа" и "революционна".

Онлайн търговията у нас расте, но сме на опашката в ЕС

Онлайн търговията у нас расте, но сме на опашката в ЕС

Румъния е сред отличниците по ръст на пазаруващите в интернет и изпреварва България

Сред важните промени са дигитализацията на митническите документи и залагането в международен документ на ангажимента да не се обмитява дигиталното съдържание, но също и задължението за борба със спама и опазване на личните данни.

В преговорите участваха 91 от 166 членки на СТО, които отговарят за около 90% от онлайн търговията по света.

Сред подкрепящите текста обаче прави впечатление липсата на САЩ. Официалната позиция на Вашингтон е, че правилата са стъпка в правилната посока, но трябва да се направи повече по отношение на вкарването в тях на изключения, позволяващи на държавите да ги заобикалят с оглед защитата на националната си сигурност.

От 1 юли покупките от онлайн магазини извън ЕС ще се облагат с ДДС независимо от размера им

Пазарувате от AliExpress и други магазини извън ЕС, плащате ДДС независимо колко малка е сумата

За поръчки над 150 евро се дължи и мито

Според наблюдатели САЩ първоначално са влезли в преговорите с повече ентусиазъм, но в последствие са се обявили против правилата, свързани със свободния обмен на данни и разширяването на кръга от софтуерни решения с отворен код.

Бразилия, Индонезия и Турция също имат определени резерви към формулировките, но те не са толкова големи, пише "Ройтерс", като цитира свои източници.

Към момента не изглежда лесно споразумението да обхване всички членки на организацията, а големи икономики като Индия и ЮАР настояват именно за това.