"Използването на външнополитически теми за вътрешна политика е най-лошият сценарий, който една държава може да си позволи. И не трябва да си позволява никога". Това заяви пред БНР бившият ръководител на представителството на ЕК в България и бивш правосъден министър Зинаида Златанова.

По думите на Златанова България никога не е отивала без позиция на Европейски съвет. 

Блокадата на България срещу РСМ притеснява балканските лидери
Обновена

Блокадата на България срещу РСМ притеснява балканските лидери

Лидерите на Западните Балкани ще присъстват на срещата на върха на ЕС, въпреки заплахите за бойкот

"Още по-малко по такава изключително ключова тема, която е от интерес за цялото общество. Това ще е първият път. Дипломацията ни се справи добре - разбрах, че са се оправдали с "парламентарна резерва", което е възможен изход от ситуацията, но България няма позиция", каза Златанова

Това не е добре и не говори добре за нас, категорична е Златанова, която бе бивш ръководител на Представителството на ЕК у нас и бивш вицепремиер по управление на еврофондовете в правителството на Пламен Орешарски. 

ДБ притеснени, че изпускаме прозореца за Северна Македония

ДБ притеснени, че изпускаме прозореца за Северна Македония

Френското предложение не дава гаранциите, които България би трябвало да извоюва

На 15-атата година от членството ни ние още не сме се научили как да функционираме в тази сложна организация, смята тя. "Това говори за изключителния разпад на институциите у нас, който за последните 12-13 години не спря. Институциите закърняха и забравиха да си вършат работата в периода, в който еднолично се вземаха решения от Бойко Борисов", каза Златанова.

Тя е категорична, че т.нар. френско предложение е в полза и защита на България.

Според нея не е грешка това, че премиерът Кирил Петков даде на парламента финалната дума и цялото решение да в ръцете на Народното събрание. По отношение на ветото ние вече имаме една парламентарна позиция и може да бъде премахната само с решение на НС, коментира Златанова.

Припомняме, на 17 ноември 2020 г. България наложи вето за начало на преговорите за присъединяване към ЕС на РС Македония, но не и на Албания. Причина за ветото са нерешените въпроси между София и Скопие, опита Македония да открадне части от историята ни, непризнаването на българите като държавотворен народ, нападенията над български граждани, паметници и културни центрове.

Според председателя на Граждански демократичен съюз в Република Северна Македония Петър Колев определи като брутален фалшификат преброяването в Северна Македония. До февруари 2021 г. над 140 000 души от Северна Македония са взели български паспорти, с които добиват двойно гражданство - българско и македонско. При преброяването през март 2022 г. В Северна Македония само 3504 българи се осмелиха да признаят своя произход. По думите на проф. Проф. Иван Илчев след 100 г. преследвания 3500 признали, че са българи в РСМ, е много.

На 4 юни 2022 г. бе подпален българския културен дом в Битоля.

На 15 юни 2022 г. Министерският съвет прие решение всички предложения по казуса със Северна Македония, различни от досегашната българска позиция, да бъдат директно внасяни в Народното събрание. Държавният глава Румен Радев насочи вниманието и към Протокола, който засягал точно темите за културно-историческото наследство и езика на омразата.

На 20 юни 2022 г. президентът Румен Радев обвини премиера Кирил Петков, че блокира и най-доброто предложение за РСМ, тъй като от компетентност на Министерски съвет е да актуализира Рамковата позиция и едва след това тя трябва да бъде внесена в Народното събрание.

Преди това именно темата Република Северна Македония и ветото, наложено от страната ни върху Преговорната рамка се превърна в изтъкваната от ИТН причина за напускането на управляващата коалиция, а лидерът на партията Слави Трифонов окачестви действията на премиера Кирил Петков като национално предателство.

На 21 юни - денят, когато в парламента се водеше дебата за вот на недоверие след призив от партия "Продължаваме промяната" външният министър в оставка Теодора Генчовска свали грифа "Секретно" от документите по преговорите с Република Северна Македония и заедно с предложението на френското председателство цялата преписка по Преговорната рамка с РСМ би трябвало да е вече в ръцете на депутатите.

Три последователни дни държавният глава Румен Радев критикува премиера, че се опитва да прехвърли отговорността на Народното събрание при положение, че решението се намира в ръцете на Министерски съвет и Рамковата позиция трябва да бъде актуализирана от него.

На 22 юни 2022 г. лидерът на опозиционната партия ГЕРБ Бойко Борисов също призова премиера Петков да не се страхува, като му обеща гласуването на депутатите от ГЕРБ в подкрепа за френското предложение.

Малко по-късно говорителят на правителството Лена Бориславова коментира, че кабинетът отказва предложението на Борисов.

След това бе отложено заседанието на Външната комисия на парламента, защото депутатите искаха да има решение на Министерския съвет по френското предложение за РС Македония.