Журналистите най-общо казано търсят негативната сензация. Какво по-негативно за икономическия журналист от поевтинели имоти? Така че в проспектите на фирмите в сферата имоти ще чуем за устойчив и обещаващ пазар, а от независимите журналисти очаквайте подозрение, че цените на имотите са надути като балон.
Има ли балон и дали той ще се спука? Според водещия материал на The Independent от петък е точно така. От няколко месеца пазарът е „студен", а балонът сякаш започва да се отдува.
Действително има индикации, че в развитите икономики цените на имотите като цяло се понижават. От Япония, където допреди година от поскъпването на офисите в Токио се съдеше за край на дефлацията и се виждаше знак за нов икономически цикъл на ръст, постъпват тревожни сигнали. Откакто в САЩ се води статистика на национално ниво, понижението на цените на жилищата не е било толкова съществено, както през миналото тримесечие.
Великобритания не прави изключение, в Испания се очаква през следващата година голяма част от ваканционните имоти да могат да се купят на 20% по-ниска цена. МВФ наскоро предупреди Ирландия да не бъде толкова зависима от инвестициите си в недвижими имоти (поне засега обаче Изумруденият остров се справя най-добре).
Въпросът, който тревожи хората в този бизнес в България, е дали и у нас ще станем свидетели на същата тенденция. Брокерите ще заклеймят самото задаване на този въпрос. Те имат своето право: у нас пазарът е много млад и тръгва от по-ниска точка, отколкото в страните на пророците на пукането на имотния балон. Близо до нас са инвеститорите от Русия, където икономиката е във възход, а климатът и цените - доста по-неприятни от нашите. Така че в балона на цените на имотите в България може да се вкара още доста въздух.
Тук не търся преднамерено негативната сензация, просто задавам въпроса: Какво ще стане, ако британските инвеститори масово започнат да се оттеглят от нашия пазар на недвижими имоти? Ще паднат ли цените, или британците ще бъдат изместени от руснаци, араби и други, на които страната ни би допаднала?
А знаци, че британците могат да започнат да се въздържат от покупки у нас има. Не говоря за ужасната трагедия в Ямболско, а за чисто макроикономически фактори. Само за година Bank of England увеличи лихвите си пет пъти. Подобно затягане на икономиката свърши своята работа още преди да започне да се говори за кредит крънч. Цените на жилищата в UK от лятото падат, досега с 1 или 2 процента (според проучванията на Nationwide и Halifax). Такова нещо не е виждано от рецесията в началото на 1990те.
Вчера Bank of England съобщи, че броят на одобрените ипотеки през октомври е на най-ниското си ниво от три години. Банката е изразила загрижеността си за особено уязвимия пазар „купувай и отдавай под наем", както и относно бизнес имотите, където аматьорската спекулация играе особена роля. По малко хора чукат на вратите на агенциите за недвижими имоти. Имотите се задържат на пазара по-дълго време. Това не говори добре.
От 1997 досега цените на имотите във Великобритания са се утроили. Кредитът, който британците са поели, тази година за пръв път в историята надхвърли националния доход: някой ще трябва да плаща обратно 1.3 трилиона паунда. Спестяванията в страната са на 50-годишно дъно.
Средната цена на имотите надвишава деветократно средната годишна заплата на британеца (ех, стандарти, стандарти). За все повече островитяни собствения дом става непостижима мечта. Тези, които са направили първата стъпка, стенат под игото на плащанията по ипотеката. Или поне така би казал дядо Вазов, защото средно за ипотека британецът дава една пета от доходите си - също като през рекордната 1991, когато основната лихва бе 15%.
Цените на имотите правят жилищата като цяло недостъпни (при базови лихви от 5.75% днес), но лекотата, с която се получава кредит, компенсира тези високи цени. Конкуренцията между ипотечните кредитори понижи критериите за отпускане на жилищни кредити и избухна всякакъв вид вторична спекулация - от ваканционни апартаменти на Българската Ривиера до строителни тръстове. Но тези инвестиции според The Independent ще имат много колебливо бъдеще. Нещата се обърнаха, щом кредитният недостиг накара банките да въведат по-строги условията за отпускане на ипотеки.
Колко лоши могат да станат нещата? Най-лошият сценарий е Обединеното кралство да последва примера на Съединените Щати: в Америка от времето на Голямата Депресия е нямало подобно поевтиняване на имотите. Цените на национално ниво паднаха с 5% и купувачите си задават въпроса защо да купуват сега, щом като цените ще се понижат още повече.
В интерес на истината българският случай е по-различен. При нас за поевтиняване на имотите не се говори. Възможно е високите цени на имотите в Британия и по-строгите кредитни условия, в прибавка към европейското членство на България да стимулират островитяните да купуват повече от сравнително евтините имоти в България. Но дали ще стане така в мрака на икономическите очаквания? А колко са британците, закупили имоти в България, теглейки онези, „вторичните" ипотеки?
Не ми е известно колко от покупките на имоти в България британците финансират чрез ипотеки от британски банки, чрез собствени спестявания, или чрез ипотеки от международни банки с клонове в България. Знае се, че около 40 хиляди са британците с имоти у нас - нещо като Ловеч без кварталите. Обаче е ясно, че кредитът за британците започва да се затяга и най-вероятно готовността им да купуват сега ще спада.
Дали брокери и строителни предприемачи ще започнат да рекламират имота България на други пазари, или пък ще преминат към поръчково строителство (другият вариант е конвейерното строителство), е рано да се каже и можем да следим развитието на процеса с чисто научен интерес. Лично аз предпочитам втория вариант. Той всъщност означава и получаването на по-високи цени.
Don_Tony
на 05.08.2008 в 12:58:58 #19Майната им на имотите, няма да купувам и да се превърна в роб на банката, имота и шафа за 30 години, както каза колегата от долу. По - изгодно ми е да живея под наем. А ако човек има възможност да изтегли кредит - по-добре да инвестира парите в бизнес или друга инвестиция, от където ще вади дивиденти, от колкото да плащаш на месец по 800-1000 лева ипотека.
КомБат
на 15.05.2008 в 16:55:53 #18resistorab мнението ти е скромно, но е погрешно... Само за наемите например си в дълбока грешка, тъй като точно сега е много по-изгодно да се живее под наем отколкото да се вземе кредит с плаваща лихва и да се превърнеш в роб на тухлата, работата и шефа.
pablito
на 10.05.2008 в 19:45:34 #17Хубаво е че споделяте различни мнения - къде верни, къде не толкова. Все пак има "свобода на словото". Аз съм в рекламния бизнес и работя с агенции за недвижими имоти от няколко години. Това което забелязвам, а вие предполагам няма как да разберете с точност е че от началото на годината, всички агенции свиват рекламния си бюджет. Според едно проучване около 30 % от приходите си, те отделят за реклама (без значение каква), а свиването те обясняват с простото нещо - намаляха чужденците - разбирай англичаните. Цените в големите градове ще продължат да растат, но за тяхна сметка цените в по-малките градове и особено в селата, които са по-далеч от големите центрове ще тъпчят на едно място. А кризата, която обхвана САЩ няма как да ни се размине. Така че тепърва очаквайте сътресения.
shakalaka-Man-U
на 05.05.2008 в 00:00:47 #16Сложна ситуация но от наблюденията ми пък и статистически в дългосрочен план цените на земята и жилищата никога не падат. Така че кой каквото иска да си говори дори и да се спука балона никога няма да изпусне толкова въздух че да може като преди 7-8 години да си купиш гарсониера за 5,000 Евро/Долара.. България може да се обезлюдава според някои, но държава в Европа винаги ще привлича някой с нещо така че дори всички да решим в един момент да се изнесем нанякъде, някой друг ще дойде и ще земе мястото ни.. Достатъчно е некой китаец да се обади на роднините си там и като докарат едно китайско село и ето напълни се България отново само че с китайци... Това е разбира се хипотетично/фантастичен сюжет но логиката за него е желязна.
bateemo
на 17.04.2008 в 18:37:23 #15pi4ematerino, но в момента ситуацията е такава, че много градове и села в провинцията са в голяма степен обезлюдени. за последните 20 гониди има спад от 30% в населението, им за сметка на градовете, които ти си изброил.
alibaba
на 04.03.2008 в 14:28:20 #14Несъмнено балона ще се спука - въпросът е кога точно! Какво се получава сега - жилищата се строят от българи, повечето жилища се купуват от българи, а после последните се оказват длъжници на чужди банки за години напред! Та трябва правителството да се намеси - когато нямаше разрешение за чужденци да купуват земя или жилища - и земята и жилищата бяха евтини! Не може българите да се чувстват чужденци в собствената си държава и да работят за редица чуждестранни "кърлежи" - да изплащат жилище чрез чужда банка, да плащат ток, вода, телефон, GSM на чужда фирма и т.н. и т.н.
marana
на 09.12.2007 в 10:03:56 #13Божилов, извинете
marana
на 09.12.2007 в 10:03:27 #12добре, господин Божинов!
Добри Божилов
на 06.12.2007 в 16:25:12 #11http://www.komentari.com/content/view/13/29/ Времето на сметката настъпва
Stavri
на 05.12.2007 в 00:14:41 #10А колко са британците, закупили имоти в България, теглейки онези, „вторичните" ипотеки? Вторичните ипотеки са си преди всичко американско явление. Условията за отпускане на ипотечни кредити в Англия са доста по строги от американските и какъвто и вторичен пазар на ипотеки да има той няма дори и част от проблемите на американския. Доколкото има свиване на кредитната активност от страна на големи английски банки, то е защото те са инвестирали в ипотечни облигации гарантирани с US вторични ипотеки.
mc solaar
на 04.12.2007 в 16:14:53 #9какво значи 'имоти' ?????????? британците ще дойдат да купуват панелки по кварталите ли ? тук-там някой заблуден че купил евтина селска къща или избушен итонг по морето , и айде ....
charlie
на 04.12.2007 в 09:28:34 #8Е, да не забравя и прането на мръсни пари
charlie
на 04.12.2007 в 09:27:43 #7Мисля, че все повече ирландски и английски пенсионери ще идват да купуват в България. Причините - по ниски цени и данъци, хубава природа и климат. Трябва да си подобрим инфраструктурата и обслужването, но и това ще стане с европейските фондове и развитието на бизнеса. Цените там на имотите са високи, пенсиите - недостатъчни, ще се търсят основно къщи до 100 000 Евро около големите градове и курортите. Така че към момента за мен цените са нормални в БГ поне докато има чужденци да купуват, както и 1 блн. имигранти,нашите цени също са по джоба им
StanislavLem
на 03.12.2007 в 23:45:45 #6Dimitrii, Equest пере пари на ИРА те успяха да изперат на 100-200 млн. евро в БГ, така че не става въпрос за 20-30 хил.
StanislavLem
на 03.12.2007 в 23:43:53 #5Между другото е възможно чужденците да са повече от тези официални 30% които се цитират, тъй като много чужденци купуват чрез българи или дори съвместно с тях.
Vallentin
на 03.12.2007 в 19:49:04 #4dimitri, нямаш никакви аргументи в полза на тезата си. В офшорните зони не може да легализира парите в БГ, може само да ги пази на сигурно място далеч от данъчните, но не може да ги легализира в БГ или страната в която живее. Мутрите купуват по цели блокове, или купуват големи количества земя като сделката минава по данъчна оценка, а после се продава и отчита по реална стойност, и така ако да кажем някой е кулил земя за 30 000 лв по данъчна оценка (реално е дал много повече, но това се скрива и той трябва да докаже доход само колкото е данъчната оценка) и после вземе 1,5 милиона евро за тази земя, ето как си легализира 1.5 милиона евро. Не става въпрос за 20-30 хил евро които говориш. За мутрите това са джобни пари. За сведение парцелчета от по няколко декара около София струват по няколко милиона евро. Ако си запознат със закона за банкирането, ще знаеш че банките могат са длъжни да запазват не повече от 10% (този % се регулира, но само в критични ситуации минава над 10%) от вложените суми, и останалите да дадат в заем. Това означава, че банката умножава паричния поток поне с 1:9 което са на практика пари без покритие, пари от въздуха. Това причинява инфлация. Аргумента "чиста спекулация" нищо не означава и нищо не обяснява. По-скоро говори че не си наясно какво става и защо. hellwitch, сивата икономика е фактор, никой не отрича това. Не само е фактор, но благодарение на нея тоя народ се крепи все още. Но въпреки скритите доходи малцина са гражданите, които могат да издържат на тези цени на имотите. Пък и ако ен знаеш банките отпускат кредите срещу доказани доходи, а не срещу честна дума, че човека има от къде да плаща.
hellwitch
на 03.12.2007 в 16:30:13 #3Vallentin Регистриран на: 14.09.2007, 10:26 ================== Леле много си скаран с икономиката и реалностите в БГ. Просто много хора са в сивата икономика и взимат по 1000-2000 лв в действителност, а кредит от 40 хил. Евро прави по 500-600 лв при 25 год. кредит. Това че "няма" пари важи само за бюджетната свера и пенсионерите. Но голяма част от тези в бюждетната свера - катаджии, данъчни, общинари(особено тези дето дават разрешителни) лапат сериозни рушвети => Хората си имат пари и купуват. А кредита тук даже е много нисък - около 25-30% .В статията става ясно че в UK е над 100%, което вече е повече от колкото могат да си позволят. Кредита е средство за повишаване на търсенето тъй като харчиш пари които тепърва ще изкараш. По този начин потребителите поемат риска от инвестицията(непостроения имот) която се прави в съответното строителство. В US са го позакъсали защото даже правят "вторични" ипотеки върху имоти,които имат вече утежнения (или по просто с нов кредит плашат стария). Проблема им там е че се оказва че втората ипотека(която е и спо-висока лихва) се изплаща още по трудно.
dimitri
на 03.12.2007 в 10:17:52 #2Valio момчето ми кой си видял тука да си пере парите чрез недвижими имоти как ще стане защо говориш глупости на поразия, никой няма да дойде тука да пере 20-30 хил. евро ако някой иска да пере пари си има офшорни зони и никой няма да се занимава с дребни пари. 2-ро що за глупост кредитите са без покритие абе момчето ми ти май си като нашите политици говориш без да мислиш, отиди прочети някой книжка по финанси няма да ти обяснявам сега ...прост пример...ти за да дадеш заем на някой мислиш преди това дали с тези пари които имаш ше изкараш месеца до следващата заплата....нали! това с недвижимите имоти си е чиста спекулация ....виж какво стана с продажбата на петрола за 1 седмица.... идентично но в по дълъг период
Vallentin
на 01.12.2007 в 12:17:03 #1Цените на имотите се качват защото има търсене. Това е пазарен принцип. Загадката е как така има такова търсене, когато хората нямат пари? Отговора е че има много мръсни пари за изпиране, от мутри, от политици, от международни мафиоти за които България се явява място за лесно изпиране на пари. Именно поради това скачат цените - голямо търсене поради наличието на голямо количество незаконни пари в ръцете на малцина, които изкупуват какво що им попадне пред очите. Другата причина е кредитната лудост. Всеки взима кредити като луд и гледа да си купи имот. Кредитите от своя страна са пари без покритие (или покритието е под 10% от реалната сума). От там дойде и голямата инфлация на която станахме свидетели. В един момент кредитите ще започнат на гърмят, и това ще поспихне балона, но докато има благоприятна крими-среда в БГ мръсните пари няма да се свършат и балона няма да се спука. Според статистиките само 30% от сделките са с участие на чужденци, 70% се правят от българи.