В повечето европейски страни пазарът на недвижими имоти е поставен на колене. Болезнено приключи сигурността на работните места на брокерите недвижими имоти - пише International Herald Tribune. Същото се отнася за банкерите в инвестиционните отдели.

Реещите се високо в облаците дилъри недвижими имоти са принудени масово да се отказват от масите в скъпите лондонски ресторанти; те чакат чистка. Същото сполетя по-рано тази година и служителите в британския банков сектор.

Бумът на недвижимите имоти захранваше - и сам бе захранен - от глобалния кредитен бум. Само че от миналата година некачествените ипотеки в САЩ започнаха да се трупат, което доведе кредитната криза. След това търсенето на имоти с цел инвестиция във Великобритания и САЩ рязко се понижи.

Сега вече и другите имотни пазари в Европа срещат затруднения и в тази бърлога на мечките вече трябва да се очакват уволнения.

Имотите са цикличен бизнес и свиването му е неизбежно, ако фирмите искат да са по-аеродинамични, е коментарът на главния изпълнителен директор на Британската имотна федерация.

Ходят слухове, че в най-големите компании за недвижими имоти могат да бъдат съкратени до 5,000 служители, отговарящи за регионите Европа, Близкия изток и Африка.

Не за всички имотни брокери работният стол е горещ. Пазари като източна Европа, Русия, Украйна, Турция все още нарастват, така че е нелепо да се говори за съкращаване на толкова хора (става дума за цифрата 5 хиляди) - счита Пол Бейкън от консултантската компания за имоти Cushman & Wakefield.

"Нямаме абсолютно никакви планове за уволнения на едро във Великобритания", посочва Бейкън, който ръководи EMEA бизнеса на компанията (Европа, Близкия изток, Африка).

Досега повечето нововъзникващи икономики успяха да избегнат най-лошото от кредитната криза. Но кредитният бум, който предшестваше апетита на чуждестранните инвеститори към имотите на новите пазари, вече е отминал.

Съществена е оценката на управителния директор за централна и източна Европа на консултантската компания Oliver Wyman. На някои пазари цените на недвижимите имоти са се повишили бързо. Проблемът обаче ще дойде, когато британците и другите чуждестранни инвеститори спрат да инвестират и дори започнат да продават. В този момент цените действително могат да тръгнат надолу.

Според данни на Cushman & Wakefield, продажбите на имоти в Европа са се сринали с 63% на годишна база до €25.6 млрд. Това няма как да не накара много брокери в Испания, Ирландия, Германия и Франция да се притесняват.

Разбира се, брокерите не бързат да развяват белия байрак. Специалист за EMEA пазара в друга британска компания обяснява: в последните години ние се разширихме чувствително - отчасти чрез органичен растеж, отчасти чрез придобивания, но нито едно придобиване не бе направено с оглед неспирен бум на капиталовия пазар.

За да компенсира спада в продажбите на жилища, въпросната компания е преминала в консултантския бизнес с по-ниски норми на печалба и така, въпреки намаляващите печалби през второто тримесечие, спрямо същия период през 2007 г. приходите са нараснали с 20%. Цитираният експерт също счита, че 5,000 работни места е твърде много.

Например листваната в Лондон глобална консултантска компания Savills твърди, че е пристъпила към програма за намаляване на разходите и ще съкрати „няколко работни места", без да дава повече подробности. Най-големите в света в имотните консултации CBRE заявяват, че са „естествено фокусирани" върху намаляването на разходите и са съкратили „ограничен брой работни места" в бизнес зони, най-силно засегнати от пазарния спад.

Освен това някои британски компании решават да пренасочат персонал в регионите на принципа на аутсорсинга, което ще им помогне да управляват недвижимите имоти по-ефективно откъм разходи, счита Пол Сутхил от Joslin Rowe.

Цената на имотите във Великобритания падна с една пета от юни 2007 г. досега. Много европейски пазари отиват там, където британският имотен пазар вече е. Успокоението е, че много от големите фирми за недвижими имоти имат дълга история зад гърба си и знаят какво трябва да се прави в подобни моменти.