Цените на недвижимите имоти в България падат, а желаещите да придобият къща край морето с лопата да ги ринеш. Струва ли си обаче подобна инвестиция в слънчевата страна и какви подводни камъни крие покупката?
По темата украинският сайт Глобалист (www.globalist.org.ua) помества следната информация:
Значителен процент от купувачите на недвижими имоти в България са руски граждани. Но струва ли си подобна инвестиция, пита сайтът Глобалист. Статистиката е красноречива сама по себе си: от 2009 г. насам цените на българските недвижими имоти непрекъснато падат, така че няма гаранции каква ще е стойността на закупената къща на морето след време.
Сметката излиза крива
Кандидат-собствениците разчитат на изгодна сделка - да купят по-евтино, да продадат по-скъпо. Но тази сметка само след няколко години ще излезе крива. Британските икономисти смятат, че цената на българските жилища и къщи вече няма да нараства. За последната година цените на недвижимиете имоти са паднали наполовина, а какво ще се случи оттук нататък, анализаторите не смеят да предскажат. Затова пък в един глас заявяват, че не бива да се разчита на повишаване на цените.
Друг е въпросът, ако недижимият имот ви трябва, за да прекарвате в него отпуската си - това е изгодно вложение, но само за вашия личен отпуск. Обещанието на агенциите, че можете да дадате жилището под аренда на други туристи, е чисто и просто рекламен трик, чрез който да ви накарат да закупите недвижимия имот. В най-добрия случай доходите от арендата ще ви позволят да покриете разходите по експлоатацията на жилището.
Не бива да се пропуска и още един твърде важен момент - покупката на недвижим имот, даже и да не е за баснословна сума, винаги е опасна в чужда страна. Как да се предпази човек? На първо място ще отбележим, че невероятните преференции, които правителството на Република България било готово да предложи на който и да е чужденец, закупил недвижим имот в страната, са само приказки. Придобиването на недвижим имот не ви дава други предимства, освен това, че можете да придобиете шестмесечна виза за престой в страната.
Не знаеш какво купуваш
Нещата в България се промениха след присъединяването й към Европейския съюз. През май 2009 г. бе приета промяна в Закона за чужденците и сега инвестициите вече не играят голяма роля във взаимоотношенията с миграционните служби. Освен това има подводни камъни. Ако закупите например недвижим имот в България, но предплатите за него в Русия, може да се окаже, че сте купили съвсем не това, което ви е било обещано в договора.
nofreeman
на 20.08.2010 в 11:08:09 #4Първо ти стани човек пък тогава прави нас хора.....да го духат всички чужденци дето искат да купуват тук, колкото повече ги мамим толкова повече се вдига рейтинга на БГ-мутренската държава!!!
пас
на 20.08.2010 в 01:44:44 #3Последния абзац нещо не го разбрах. Ако някой в Русия продава нещо, което даже не сте виждали, едва ли виновни за евентуалните проблеми са България или имотите тук. Идваш, гледаш, преценяш, договаряш се, сключваш сделка и чак тогава може да ревеш, ако си измамен. Но истината е, че специално в тази област у нас се работи добре и проблеми има по-скоро в неуредици между партньорите, отколкото във функционирането на имотния пазар и и сигурността.
LeBaron
на 19.08.2010 в 20:00:03 #2Някой да ги кара зорлян нещо?
Uau
на 19.08.2010 в 19:15:39 #1Махайте се всички!Колкото повече идвате толкова по-скъп става живота за обикновения българин.