Господин Ху Йъпинг е китайски инженер във фирма специализирана в производството на компоненти за ветрогенератори. Според днешната статия на агенция Bloomberg, той е типичен представител на зараждащата се средна класа в азиатската страна. За разлика от западните си колеги обаче, той и жена му не могат да си позволят дори малък апартамент в бързоразвиващия се Пекин.

Общите месечни доходи на семейството са $1 400 (1 750 лв.), с които обаче не могат да се класират за апартамент дори в евтин квартал на китайската столица. Двойката е била на оглед на 67 квадратен апартамент (хол, спалня и кухня) в сравнително евтин квартал на Пекин през януари 2007 г., когато цената му е била 60 000 евро (900 евро на кв.м). Ху и съпругата му не сключват сделка тъй като са смятали, че цените са прекалено надути и скоро ще паднат. Това е била сериозна грешка, тъй като само година по-късно цената на апартаментите от този клас са вече с 35% по-скъпи до над €1 200 за квадрат, а семейството продължава да живее под наем.

„Не само бедните нямат къде да живеят, хората като нас от средната класа също не могат да си позволят да имат жилище", оплаква се 28-годишният инженер.

Комбинацията от прекалено голямо търсене на имоти и спекулативното им задържане от строителните компании води до непрекъснат ръст на цените. Преките чужди инвестиции в сектора на недвижимите имоти са се покачили с 51% през 2006 г. до $23.6 млрд., според статистиката на финансовото министерство на Китай. „Слабото развитие на кредитния пазар допълнително затруднява редица семейства да се сдобият със собствено жилище", коментира анализатор от Китайската академия по социални науки.

Правителството се опитва да попречи на спекулативното надуване на цените, като стимулира строителството на по-евтини жилища във високи кооперации. „Управляващите се опитват да се намесят на пазара на имоти, но това като че ли създава повече проблеми от инфраструктурно естество", продължават коментарите си анализатори от Китайската академия по социални науки.

Залозите са прекалено високи. Инфлацията в страната закова нивото от 8.7% през февруари, което накара правителството да замрази част от цените на стоките. По-големият проблем пред управляващите обаче е да се справят с пренаселването на големите градове, което води до критично поскъпване на имотите.