Драстично поевтиняха родните имоти, финансовата криза застигна и родния имотен пазар - така започна коментар в сутрешното предаване на „Нова телевизия", в което взе участие и банкерът Левон Хампарцумян. Темата бе въздействието на глобалната криза върху пазара на имоти в България.

По информация на столични брокери, апартамент в квартал в София по-рано се е продавал по средна цена 1300 евро за кв.м. - сега се търгува за 1000 евро квадрата. Говори се, че панелните жилища са поевтинели средно с 10 - 12 хил. евро.

Това не отговаря на истината. Средно само с 10% са поевтинели панелните имоти - възрази столична брокерка, поканена за участие в телевизионната дискусия.

Според брокера, медиите са осъществили натиск върху имотния бизнес и са довели до понижение на цените. Все пак в момента сделки се сключват. Оферти има много - но купувачите са малко. Почти всички сделки се осъществяват с пари в брой.

Дали банките са затегнали режима? Председателят на управителния съвет и главен изпълнителен директор на най-голямата банка в България УниКредит Булбанк, Левон Хампарцумян уточни: на пазара в България има 32 банки и не е възможно реакцията им да е напълно еднаква.

Това, което банките правят, е да следват тенденциите на пазара и да реагират на тях. През последните години на имотния пазар имаше бум и се построиха много жилища, „някои не толкова добри", уточни банкерът. Там, където строителството не е достатъчно качествено, напр. има презастрояване, проектите ще се провалят.

От друга страна има много жилища, които няма да поевтинеят. Тези качествени имоти ще спрат да поскъпват - но няма да поевтинеят. Сега пазарът се диференцира, уточни Хампарцумян. „Няма да има пустеещи квартали, но ще има провалени проекти".

„Ако видите място, за което ще кажете: Аз бих живял тук" - то ще бъде успешен проект. Тези, които са разчитали на големи печалби с некачествено строителство - техните имоти „ще си намерят цената, но отивайки надолу".

Банките по-рано даваха заеми на хора на границата на умственото изоставане, каза още Хампарцумян. Това се дължеше на общия ентусиазъм, който цареше на пазара. Днес по-скоро всички са предпазливи, затова банките понякога искат да се презастраховат. Моментът е по-скоро на изчакване. Покупката на жилище не е въпрос на всяка цена.

Лидия Шулева, която също участваше в дискусията, уточни, че предпазливостта на първо място идва от опасения от загуба за работно място. Хората плащат вноските си по ипотеките от работната заплата, затова сред очаквания за трудности в реалната икономика, както хората, така и банките избягват да се нагърбват с обслужване на ипотеки. Хората, които са реалните потребители на кредити, се замислят.

Имало е предложения в Бюджетната комисия за преференция на млади семейства, които са теглили кредити до 100 000 лв., вноските им по ипотеката да се приспадат от бъдещите данъци, които тези семейства ще внасят в държавния бюджет - но от казаното от Шулева се разбра, че осъществяването на тази идея е малко вероятно.

Обмисля се също така държавата да даде сериозен ресурс на банките, оптималната сума е 1 милиард, като целеви кредитни линии за българския бизнес, за да се изпълняват поръчки, да се запазят работни места - така и купувачите на имоти ще бъдат подкрепени, посочи Шулева, министър на икономиката за НДСВ в периода 2003 - 2005 г.

Хампарцумян се усъмни в ефективността на подобна мярка. Според банкера банките просто биха взели парите на едро и разпределили на дребно. По-важно е другото: през последните години репутацията ни като държава страда доста. Външните инвестиции у нас спадат. В добавка към това този път в света наистина има икономическа криза.

Обратно на въпроса за цените на имотите, брокерът предположи, че понижение на цените е възможно основно при новостроящите се сгради, където строителният предприемач е работил на кредит. Иначе продавачите, които не бързат, ще оттеглят офертите си щом видят, че няма търсене. Ще поевтинее само това, което се продава форсмажорно - счита брокерът.

У нас през 2008 г.инвестициите в строителството са спаднали с 38%, посочи данни от НСИ Лидия Шулева.

Левон Хампарцумян поясни, че нормализирането на лихвите по кредитите предстои, но цената на кредита „никога" няма да се върне до тези ниски нива, с които бяхме свикнали преди кризата да дойде. „Преди година имаше излишък от ликвидност, неподплатена с активи".

Това, което сега се случва в България, не е по-различно от случващото се в света, заяви Хампарцумян. Кризата няма да бъде вечна: ще продължи може би 6 - 18 месеца и ще отшуми. Светът има естественото желание да расте и да върви напред.

Ако има спад от 15 - 20% в цените, това все още не е криза - това е намаляване на печалбите, уточни известният български банкер. В България ще има проекти, които не са успешни (не става дума само за жилища, а и за офиси, складове и т.н.). Но крах няма да има: имаме да догонваме нивата в Централна и Западна Европа.

Най-интересното: след кризата брокерите ще бъдат по-малко. Ще оцелеят само тези, които знаят какво правят и които могат да спечелят доверието на хората, уточни банкерът.

В самия край на предаването брокерът заяви: пазарът на недвижими имоти сега не е в криза, а само в стагнация. Заблудени от медиите, купувачите изчакват цените да паднат с 50%, но като видят, че нещата не се развиват така, ще се върнат на пазара.

Като видят, че цените на имотите не падат с 50%, ще се върнат на пазара, за да купят с 20% по-евтино, пошегува се Хампарцумян, предизвиквайки неодобрителните финални възгласи на брокера.