Пазарът на недвижими имоти в София се намира в ситуация, при която търсенето изпреварва предлагането. Ръстът на икономиката и заплатите, поевтинелите кредити и ниските лихви по депозитите стимулират купувачите, докато продавачите търсят най-добрата цена за своя имот. На динамичния софийски пазар цените растат бързо, а ориентирането в офертите не винаги е лесно. Ето защо екипът на Money.bg потърси експерти от агенцията за недвижими имоти Primo+, които да разяснят какво могат да получат купувачите в момента на пазара с бюджет в два варианта - 40 000 евро и 70 000 евро. Eто какво смята той:
В следствие на бързото покачване на цените на недвижими имоти в София, купувачите, които разполагат с бюджет от около 40 000 € имат твърде ограничени възможности за покупка на имот. За тази сума купувачите ще трябва да се лишат от най-предпочитаните локации, а и най-вероятно да направят компромис с типа строителство.
Възможностите за покупка на тези нива са главно едностайни апартаменти, панелно строителство в западните и северни райони на столицата. Друг компромис, който също занижава продажната цена е етажът, на който се намира жилището. Ниски първи етажи, високи и последни, с проблемни покриви, биха били предпоставки за подобни ценови нива дори и на двустайни апартаменти, с необходимост от основен ремонт и в отдалечени райони.
Когато консултираме наши клиенти с подобни бюджети, ги съветваме да помислят за начини за повишаване на финансовите си параметри, за да не е необходимо да правят големи компромиси с някои от най-важните изисквания към жилището.
Ако бъдещите собственици са заделили сума от около 70 000 €, те могат да разчитат както на по-комфортна квадратура на своя нов дом, така и на по-качествено и предпочитано строителство. С подобни бюджети, обикновено ориентираме клиентите към двустайни апартаменти, тухлено строителство, като компромис, в този случай, може да се направи с квартали, които са алтернативни на най-предпочитаните.
Тук вариантите са много, но най-вероятно новото жилище ще е на шпакловка и замазка и ще има нужда от довършителни работи. Друг вариант е старото тухлено строителство, където квадратурата е по-голяма, но в много от случаите има необходимост от сериозен ремонт.
Ако купувачите държат на атрактивен район и близост до метро, за този бюджет биха могли да направят компромис с типа строителство и да закупят просторен панелен двустаен апартамент или такъв в блок тип ЕПК. Ако условието е имотът да е с две спални, тогава отново ще трябва да се направи сериозен компромис с района, етажа или състоянието на имота.
С какъвто и бюджет да разполагате, ако сте решили да търсите нов дом или възможност за инвестиция, препоръчваме първо да се консултирате с професионалист в сектора с недвижими имоти, за да сте сигурни, че ще направите най-добрата сделка.
Georgi Ivanov
на 27.04.2017 в 12:53:24 #5Пълни глупости. 100 000 Евро за апартаменти в една кочина. Да оставим настрана , как се вързват подобни суми с доходите на 90% от хората. Подкрепям мнението по горе. Незнам балон ли е или няква друга фантазия но бих посъветвал младите хора с нормални доходи на не си начукват един кор за цял живот. Особено там. Особено в тази държава. 200 000 лева за Апартамент, при нива на пенсии от 180 лв. и минимална заплата около 500 лева. Големо крадене пада у тая държава.
M6
на 22.04.2017 в 18:40:55 #4В момента раздаваме кредити с ниска лихва, от догодина започваме да я вдигаме. Естествено, че е балон. А от 2019-20 пък хептен ще се сринат, като спрат да раздават еврофондове за шадарвани и протоари. Не им се връзвайте на рекламите.
miroslav-dimitrov
на 22.04.2017 в 17:16:38 #3балон 2008 се повтаря
The_thunder
на 22.04.2017 в 15:22:06 #2При 100-120 хил. средно за ново жилище нещата миришат на въздух, демек на балон. Средната заплата в София е около 1200-1300 лв брутно. След данъците остават под 1000 лв. Иначе казано в момента един средно статистически апартамент струва над 120 заплати(над 10 годишни заплати). Исторически погледнато, едно жилище струва около 3-4, максимум 6 годишни заплати. Т.е. исторически погледнато, цените и наполовина да паднат, пак ще са високи. Това може да продължи още година, две, пет, а може и още утре да спре. Да, докато търсенето расте, цените няма къде да отидат, освен нагоре. Но не е много далеч 2008г. и всички видяхме колко бързо нещата могат да секнат. Особено безкрания евтин креди, който е цялото гориво на този бум. Секне ли кредита, нормализират ли се лихвите - целия пазар ще придобие коренно различен образ. А лихвите в момента са всичко друго, но не и нормални и не виждам как ще останат такива вечно. Иначе анализа в статията е сравнително точен. Но по-важния въпрос за мен е - колко хора ще се събудят навреме и когато нещата се нормализират, пак ли ще хване хората неподготвени и с по 1-2-3 заема? Или този път ще се поучим и ще се откажем да надуваме балона?
iliyan-stoyanov
на 22.04.2017 в 07:58:46 #1Не мерси