700 млн. лв. е недекларираният оборот на агенциите за недвижими имоти за периода 2007 - 2010. Това стана ясно по време на пресконференция в Националната агенция по приходите, на която бяха представени данните от съвместно изследване на приходната агенци и Национално сдружение Недвижими имоти
Най-високи са приходите на агенциите, когато имаше бум на имотния пазар в периода 2007 - 2008 г, когато в бюджета са внесени повече приходи, заяви Катя Цветкова от отдел Анализ на риска към НАП. След този периодт има спад в развитието на сектора, а от там и в декларираните резултати, каза още Цветанова.
По думите на Цветанова и процентът на укритите приходи е нараснал с намаляването на активността в сектора заради кризата. Така от 38% недеклариран оборот през 2007 г. през 2009 г. той е 59 на сто.
Тенденцията е обяснима със спада на активността на пазара. Това кара посредниците да не показват на светло своите приходи.
Загубите, които търпи бюджета годишно от укрити приходи са около 40 млн. лв. От тях 20 млн. само са от ДДС, останалите са от данък печалба, данък общ доход и невнесени осигуровки.
София Варна и Бургас водят при населените места, където брокерите укриват ссделки с имоти.
Според официалните данни броят на агенциите за недвижими имоти е между 2700-3000 агенции за недвижими имоти. Реално обаче броят на посредниците е по-голям, сочат неофициалните ни проучвания, като техния брой е между 800 и 1100 агенции или физически лица.
Така делът на нерегистрираните, „домашни брокери" брокери са около 23% през 2007 г. и през 2011 г. той достига 31%.
От регистрираните търговци като рискови се смятат 8 от всеки 10, заяви още Цветанова Тези агенции макар да са регистрирани, не отчитат напълно своите приходи. Отново София и Варна са градовете където рисовите брокери са най-много.
От допитването до агенциите за недвижими имоти се установява че колкото е по-активен пазара толкова по-малко са укритите приходи, както и обратно.
За изследвания период 2007-2010 г. данните на НАП показват че близо 700 млн. лв. оборот на посредниците на недвижими имоти е бил укрит., заяви директорът на дирекция Анализ на риска в НАП Николай Петков. От това се произлезли щети за бюджет в размер на 122 млн. лв. В това число не влизат загубите от в местните данъци и такси.
Щетата от невнесен ДДС за посочения период е 70 млн., от преките данъци(печалба и ДОД) са около 30 , а от невнесени осигуровки хазната е загубила 17 млн. лв.
За 2011 и 2012 г. според прогнозните резултати е укрит оборот от съответно 20 и 17 млн лв
Мерките за справяне със ситуациите ще бъдат проверки и ревизии на място, заяви още Петков. Те ще са насочени там където е преценено че рискът за бюджета ще е най-голям, заяви още Петков.
Предвиждаме издаването на брошура, която да разпространим в нотариалните офиси, данъчните служби, както и да организираме кръгла маса с участието на общините, Агенцията по висванията и други заинтересувани участници. Освен това ще разговаряме с представители на сайтовете и да ги помолим на видно място, допълни Петков. Там трябва да бъда посочено най-честите рискове които съпътстват сделките за недвижими имоти
В борбата срещу измамите е необходимо да засилим информираността и превенцията. В тази връзка мислим да открием кампанията, за която стана дума по-горе, и тя да бъде дълготрайна която да бъде трайно. Виждаме мениджърски подход при третирането на този проблем. Нашият интерес като граждани е да има ясни правила и да побеждават добрите практики.
Коментиран бе и предложения законопроект, който ще регламентира дейността на агенциите и лицата, които се занимават с продажбата на недвижими имоти.
В него се предвижда лицата които ще упражняват тази дейност да полагат изпит пред камарата на брокерите. Всички регистрирани по новия закон лица ще имат право на достъп като брокери.
Всеки клиент на брокер, който не е получил касова бележка за извършена услуга за последните пет години е станал неволен съучастник в избягването на данъците, заяви говорителят на НАП Росен Бъчваров.