С 38% е намалял броят на на имотите, закупени от чужденци в Турция през първите пет месеца на годината. По традиция руснаците продължават да водят в жилищните инвестиции на чужденци в Турция през периода януари-май, а гражданите на Саудитска Арабия, които избират инвестиция в имот в южната ни съседка, намаляват.

Това показват данните за продажбите на жилища на Турския статистически институт (TurkStat). Търсенето на жилища от страна на международните инвеститори в Турция е отбелязало спад през периода януари-май в сравнение със същия период на 2022 г. Въпреки това граждани от определени държави продължават да имат интерес към пазара на имоти в Турция.

Южната средиземноморска провинция Анталия се очертава като района с най-голям брой продадени жилища, достигайки общо 6 446 продадени имоти, следвана от Истанбул с 5 329.

Причините са донякъде логични. От началото на руско-украинската война Анталия надмина Истанбул и зае челна позиция в списъка.

Гърците търсят все по-големи жилища, въпреки че не могат да си ги позволят

Гърците търсят все по-големи жилища, въпреки че не могат да си ги позволят

За първото тримесечие на тази година цените са се повишили с цели 14,5% на годишна база

Руснаците се очертаха като водещи инвеститори в сектора, като броят на жилищата, продадени на руски граждани, достигна 5723. Украинските граждани също продължават да инвестират в жилища, като общите покупки възлизат на 770 имота.

Саудитска Арабия, която беше сред първите четири страни, чиито граждани имат най-голям интерес към жилища в Турция през предходните години, не е сред челните позиции напоследък, заради обтегнатите отношения между двете страни.