Екстравагантен дебат по темата за ниската раждаемост в Русия изведнъж се превърна в сериозна заплаха за имотния пазар в страната. Според високопоставен политик предлагането на едностайни жилища не спомага за естествения прираст на населението и затова присъствието на този тип недвижимости на пазара трябва да се ограничи. Според друг законотворец по-доброто решение е държавата да определя колко може да печели продавачът на жилището от всеки квадратен метър, става ясно от материал на Газета.Ру.

Членът на Съвета на федерацията Анатолий Широков е автор на идеята да се ограничи продажбата на едностайни апартаменти в Русия с цел повишаване на раждаемостта.

Пет крупни западни компании, които продължават да работят в Русия

Пет крупни западни компании, които продължават да работят в Русия

Какви са приходите им за миналата година и причините да останат на руския пазар

Според него такива апартаменти "не предполагат семейно живеене" и трябва да се увеличи делът на "големите" апартаменти, например тристайните.

Заместник-председателят на Комисията по строителство и жилищно-комунални въпроси Светлана Разворотнева обаче на свой ред коментира, че руските граждани масово купуват малки апартаменти "не по своя воля". Според нея е необходимо да се намали цената на квадратен метър, а не броят на едностайните апартаменти.

"На пазара намалява делът на големите апартаменти и се увеличава делът на едностайните. Лично аз не виждам нищо лошо в това. Това е отговор на изискванията на пазара - колкото пари имат хората, толкова и купуват", коментира тя и добави, че животът в едностаен апартамент или малко студио е естествена част от жизнения цикъл на човека - и със семейството идва нуждата от по-голямо жилище.

Най-големият проблем пред икономиката на Русия не е войната, нито пък санкциите

Най-големият проблем пред икономиката на Русия не е войната, нито пък санкциите

Страната губи своите предимно висококвалифицирани работници

Разворотнева смята, че основният проблем на пазара е свързан не с наличието или отсъствието на свободни жилища или с лихвените нива, а с цената на квадратния метър. Според нея, за решаването му трябва да се регулира нормата на печалба на строителните предприемачи. По думите ѝ това, за разлика от делът на едностайните апартаменти, подлежи на контрол.

Тя предлага да се "свие" маржът на строителните предприемачи - особено в големите градове. По въпроса вече е писала и на вицепремиера Марат Хуснулин.

"Когато намалим цената на квадратния метър и дадем на хората алтернативни инструменти за решаване на жилищните въпроси, например, като започнем да развиваме наемното жилище, да възродим кооперативното движение, тогава хората ще имат избор и ще могат да си купят по-голям апартамент", заключи тя.

За момента нито една от двете радикални идеи не получила нужната политическа подкрепа, за да се превърне в закон.