Брокерската дейност в областта на недвижимите имоти в България ще бъде стандартизирана по европейски норми, с което се очаква "изсветляване" на бранша и подобряване на защитата на потребителите. Европейският стандарт за тази дейност вече е преведен и е публикуван от Българския институт по стандартизация, съобщи Лъчезар Искров, председател на управителния съвет на националното сдружение "Недвижими имоти" на пресконференция в рамките на форум, посветен на въвеждането на стандарта в страната. Съорганизатор на проявата е Европейската конфедерация на агентите за недвижими имоти, съобщи БТА.

Стандартът ще е база за сертифициране на брокерите на недвижими имоти и един от елементите му е упражняването на професията да става възможно само при преминато 2-годишно обучение (така наречените 120 прехвърляеми кредита - необходим брой часове за постигане на съответната квалификация).

Със стандарта се въвежда задължителното изискване брокерите да имат застраховка "Професионална отговорност"


Задачата на Българския институт по стандартизация е да създаде органа, който ще сертифицира по стандарта брокерите, желанието ни като асоциация е пряко да се ангажираме в този процес, каза Искров.

Все още не е уточнено какви ще са разходите на фирмите за придобиването на сертификат, но от сдружението смятат, че това нищо няма да струва за компаниите, които са доказани на пазара и отговарят на европейския стандарт.

С въвеждането на европейската норма и ако у нас се реши процесът на сертифициране на бранша да е задължителен и това бъде въведено със съответна законодателна норма, се очаква да отпаднат брокери на недвижими имоти, които са без образование или пък са в конфликт на интереси с професиите, които упражняват.

По данни на Агенцията по вписването, цитирани от ръководството на сдружението, над 12 000 са фирмите, които имат в предмета си на дейност и сделки с недвижими имоти. Броят на лицата, които упражняват тази дейност, е многократно по-голям и те не попадат в обсега на нито една статистика, казаха от сдружението.

Главният архитект на София Петър Диков отбеляза, че в процеса на покупко-продажба на недвижими имоти задачата на държавата и местната власт е да даде качествена, добре подредена и коректна информация на бизнеса за планирането, сделките и инвестиционните намерения. За Столичната община това може да стане до година-две.

Ако кадастърът беше развит, нямаше да се налагат акции с хеликоптер за луксозните имоти в района на витошката яка, допълни Диков. Той посочи, че процесът е двустранен и в този смисъл като проблем се очертава подаването в някои случаи на обтекаема по думите на Диков информация за цените от страна на брокерите на недвижими имоти.