Висшият екологичен експертен съвет към Министерство на околната среда и водите може да разреши 2,5 пъти повече застрояване в района на Приморско. За това сигнализира Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
В понеделник ще бъде обсъден проектът за нов Общ устройствен план на общината. От организациите посочиха, че тогава е предвидено да се одобрят следните промени:
- огромна рекреационна зона и курорт на дюните на Аркутино, северно от река Ропотамо;
- няколко квадратни километра застроени гори, югозападно от Маслен нос и доста навътре в брега;
- плътно застрояване около Защитена местност "Стамополу" от север, запад и юг;
- плътно застрояване на всичко около Китен и на север чак до Приморско (източно от пътя);
- нова вилна зона, северно от река Караагач с площта на сегашен Китен
- удвояване площта на вътрешните села в община Приморско.
Промените са посочени и на интернет сайта на екоминистерството.
Според природозащитниците е предвидено да бъдат застроени и земеделски земи и гори, чието предназначение да бъде променено.
От "За да остане природа в България" припомнят също, че на територията на община Приморско се намират няколко защитени зони от европейската екологична мрежа Натура 2000. Те са в комплекс Ропотамо, Странджа - "Босна" (BG0000208), "Караагач" (BG0000143), "Бакърлъка" (BG0002077), "Комплекс Ропотамо" (BG0002041), "Ропотамо" (ВG0001001), "Странджа" (BG0002040) и "Странджа" (BG0001007).
На територията на община Припоморско има и защитени територии по българското законодателство като резерват "Ропотамо", поддържан резерват "Вельов вир", защитена местност "Блатото Стамополу", защитена местност "Мурватска река", защитена местност "Беглик Таш-Ропотамо", природна забележителност "Маслен нос", природна забележителност "Пясъчни дюни ММЦ", както и природна забележителност "Пясъчни дюни в м. Перла".
Според екозащитниците всички тези защитени зони и природни забележителности опазват изключително редки дюни, както и редки и застрашени растителни и животински видове, които са и част от Червената книга.
Според активистите Висшия експертен екологичен съвет задължително трябва да отхвърли тези предложения, за да може да се даде "глътка въздух срещу презастрояването на Черноморието".