Във връзка с приема в детските градини и ясли в столицата и фактът, че едни и същи деца едновременно са в списъците на чакащите и на току-що класираните и посещаващи детските заведенията, не говори за схема за прием "по втория начин", коментира пред БТВ зам.-кметът на София Тодор Чобанов.
Според показани от него документи, всички деца са приети законно. По думите му проверки за евентуални нарушения се правят ежедневно. При съмнения, че здраво дете е прието като хронично болно, се подава сигнал на регионалните здравни инспекторати. До момента нито едно от тези съмненията не се е потвърдило, заяви Чобанов.
Създава се едно много сериозно заблуждение относно начина за приемане на деца в детските градини. "Разстройва ни демонизирането на цялата система за прием", обяснява той. Счита, че се говори за схеми, без да има доказателства и факти.
Всичко започва след уволнението на директорката на 164-та детска градина в Горна Баня, където общината откри нерегламентиран прием на 24 деца. Националният инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система получава серия сигнали, че масово в информационната система пише едно, а всъщност в групите са два пъти повече деца. И започва да следи случая.
По-голямата част от сигналите, получени от Инициативния комитет за качествена и иновативна образователна система, са за централния софийски район "Триадица", коментира Антонина Кенова от Комитета. Родители посочват възмутени, че техните деца, които живеят в квартала, на класирани в градината и питат кои деца тогава я посещават, допълва Кенова.
По думите ѝ има сигнали за яслени групи с над 40 деца, докато би трябвало да са 20 - 25. Според Комитета задължително трябва да се вдигне единния разходен стандарт за дете.
Кенова посочва, че няма отговор на въпроса как се приемат децата, които са в повече. Основното е, че те са приети с документи за хронични заболявания или специални потребности, а стоят в опашките, за да могат да бъдат приети през системата и така да не се надвишава бройката от 10 деца с хронични заболявания в група.
Искаме прозрачност на системата, да се виждат реалните бройки, за да можем да упражним гражданския си контрол, коментира Кенова.
По думите ѝ повече деца с хронични заболявания и специални потребности са записани в нови, хубави детски градини с басейни. Има много слухове, че деца "се разболяват нарочно", обяснява тя, като посочва, че диагностицираните хронични болести обикновено са безобидни - хроничен ринит, атопичен дерматит и пр. Трябва да се направи списък с хроничните заболявания, които да дават предимство, посочва Кенова.