Въпреки прогресивно намаляващите лихви през последните години, депозитите продължават да са една от предпочитаните алтернативи за спестяване на българите. И изглежда развитието на двата показателя върви в обратни посоки - докато доходността се свива, размерът на влоговете расте при това с бързи темпове.

Статистиката на Българската народна банка (БНБ) показва, че през април лихвите по депозитите са паднали до рекордно ниско ниво - 0,39%. В същото време последните данни за май тази година сочат, че общата сума на влоговете в банките е достигнала най-високото си ниво от 2010 година насам.

Лихвите по депозити са намалели 40 пъти за 8 години

Как се промениха лихвите по депозитите през последните 17 години?

Ето какво говорят данните

През изминалия месец размерът на депозитите на неправителствения сектор, в който влизат финансовите институции, нефинансовите компании и домакинствата, е нараснал до 69 милиарда лева или до 72,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.

В сравнение с година по-рано увеличението е двуцифрено - от 10,1%. По-голям е делът на влоговете на домакинствата - над 45 милиарда лева.

Идва ли краят на ниските лихви по депозити и кредити?

Идва ли краят на ниските лихви по депозити и кредити?

Ето какви са очакванията на банковия сектор у нас

7 години преди това, в края на май 2010 година, общият размер на депозитите на неправителствения сектор е с почти 30 милиарда лева по-малък - 40, 870 милиарда лева. Тогава неговият дял към БВП е 60%.

През следващите години обратно на тенденцията на спад в доходността, размерът на влоговете расте плавно и постоянно. Ето как точно се променя техният обем между 2010 и 2017 година, както и делът им към БВП:

*Всички данни са от официалната статистика на БНБ за размера на депозитите на неправителствения сектор за месец май между 2010 и 2017 година.