16 неправителствени организации настояха за ратификацията на Истанбулската конвенция. Това стана ясно по време на пресконференция. Експертите оспориха твърденията, че едва ли не конвенцията въвежда третия пол в законодателството.
Националната мрежа за деца, която обединява 140 неправителствени организации, също обяви подкрепата си за документа.
Георги Богданов, председател на Националната мрежа за децата, заяви, че в знак на общо действие на 11 януари от 11.00 часа ще се състои протест в подкрепа на конвенцията. Припомняме, че и МВР-синдикатите обявиха протест на тази дата, когато също така за протести се готвят и природозащитници, но и поддръжниците на изграждането на втори лифт в Банско.
Албена Койчева, адвокат към Фондация "Български център за джендър изследвания" изтъкна, че преводът на понятието "джендър" като социален пол е станало причина за бурната реакция. Нито един текст на Конвенцията, обаче не визирал понятията трети пол, транссексуалност или обучение, което подронва "българските традиции". Обяснителният доклад на авторите на конвенцията уточнява употребява понятието "джендър". Проблемът е, че в работния превод на конвенцията, то е преведено като социален пол.
Истанбулската конвенция обръща внимание на всички аспекти, които касаят работата по превенция, информиране, обучение, закрила, реакция и помощ на пострадали от насилие. Конвенцията ще допринесе за въвеждане на официална статистика от страна на държавата за случаите на домашно насилие, основано на пола, по-голяма давност за тези престъпления, осигуряване на бързо и ефективно разследване на случаите на домашно насилие. Конвенцията цели защитата от насилие за най-уязвимите групи - това са жените и децата.
Около 1 млн. българки са жертва на домашен тормоз. Тези модели се възпроизвеждат и в училищната среда. 67% от 1 839 случаи на насилие при деца за 2015 г. са в домашна среда.
Катя Кръстанова от Фондация "Анимус" обясни, че една от ползите от приемането на конвенцията е въвеждането на задължението за лекарите да сигнализират органите на реда за случаите, в които са прегледали жертви на домашно насилие.
Експертите са категорични, че се насажда разбирането, че джендър е мръсна дума. Адвокат Надежда Корбонова обясни, че 23 години в България се създават и съществуват организации в защита на жени, преживели насилие. Благодарение на тях бе възможно създаването и прилагането на Закона за защита от домашното насилие. "Ние не сме фейсбук организации - ние се борим срещу насилието", каза още тя.
anonimus
на 19.01.2018 в 16:09:33 #6Безсилието на властта да се справи със насилието над жени...Ако имаме закони за това,ако има Съд който е работещ-вярвайте ми никакви конвенции няма ни бъдат необходими.Още повече такива които развращават морала.Както навлязоха наркотиците от които сега нашите деца страдат,така ще навлязат и порочните сексуални практики които гледаме по филмите.Това ще доведе още повече насилие-вярвайте в това което ви казвам.Никой който е тръгнал да рита против Бог-не успява! Тай държава я опозориха и опорочиха точно тези които имат претенции да защитават хората от насилие...
Bobby_gBG
на 09.01.2018 в 23:27:30 #5Да вървят да се гръмнат всичките боклуци. Като премахнат от конвенцията за защита на жени и деца от насилие частите които дават на всеки правото да се самоопределя какъвто си иска пол - веднага може да я приемем. Докато не го направят - тази конвенция не иска да защитава правата на никакви жени, ами да насажда трети пол, и да ни задължава да приемаме лудостта и наглостта на всеки перверзник самоопределил се като жена за да влезе в женската тоалетна.
Mithrandir
на 09.01.2018 в 15:48:49 #4Важно е да знаем поименно националните си предатели. Хубаво е, когато те сами ни се разкриват.
Кастело Белведере
на 09.01.2018 в 15:37:23 #3Всичко се мени. И езика и чуждиците и нравите и общопретите норми и морала и .. всичко. Да се стои на наци-консервативни позиции значи да се забавя развитието; така както лудитите си мислели, че като счупят машините нещата ще си се върнат както те искат - да ама не. То и Ленин си е мислел, че човек може да победи смъртта. Та и сега така. А против каквото и насилие против когото и да било, както и всяка агресия или динковщина би следвало всички да гласуват с две ръце и никакво допитване не е нужно за това.
borislav-chakarov
на 09.01.2018 в 13:55:21 #2Точно казано Comon Sense. Само ще добавя, че gender означава граматичен род и това е основното му значение. В смисъл на "пол" се ползва шеговито и несериозно - това е според английско-българските речници. Новият смисъл на понятието "gemder" обаче още не е ясен и няма превод на български. На мен лично ми мирише на подмяна на националните ни ценности с поредната порция псевдолиберална и глобалистична помия. Вместо да се обединяваме - ще се разделяме на още полове и ще се обвиняваме взаимно за още видове насилие. Това е абсурдно! А декларациите против насилието трябва да включват ВСИЧКИ - не само жени и деца...
Comon Sense
на 09.01.2018 в 13:24:30 #1..."джендър"... - няма такава българска дума Колкото до "пол" - това не е социална а биологична категория. ДА – СРЕЩУ НАСИЛИЕТО Но то не трябва да се свързва с пола или възрастта: деца - възрастни. НАСИЛИЕТО има няколко форми - физическо, психическо, полово (което включва и двете). Текста на такава декларация трябва да е прецизен и да не допуска никакви тълкувания. Задължително трябва да е на Български език - никакви чуждици; българския език си има точни и ясни думи за всичко. Подобна декларация трябва да е продукт не само на няколко неправителствени организации, а на цялата обшественост. 1. Текста да се ревизира и да се изчисти от всякакви чуждици и неяснотии 2. Текста да се публикува за публично обсъждане 3. Да се проведе реферндум за приемане на декларация против насилието Това би било демократично, нали? .