Изследванията в областта на материалите и технологиите за производство на слънчеви панели показват, че те действително имат голям потенциал. Доказателство за това е поредното откритие в тази сфера, направено от д-р Михаил Замков и ръководеният от него екип от щатския университет в Боулинг Грийн, щата Охайо - соларен панел, който може да генерира едновременно както електричество, така и водород. Развитието на технологията ще повиши ефективността на слънчевите батерии, които в бъдеще ще могат да произвеждат по-голямо количество екологично чиста енергия, тъй като водородът се разглежда от мнозина като един от най-перспективните енергийни източници на бъдещето, съобщава българският технологичен портал kaldata.com.
Новата разработка е базирана на синтетични нанокристали. Единият от тях произвежда водород чрез фотокатализа (ако панелът е потопен във вода), а вторият превръща слънчевата светлина в електричество. Технологията все още е в процес на разработка, но нейните създатели вярват, че тя скоро ще бъде готова за масово производство и ще се появи на пазара. Ако това се случи, тогава този панел може да бъде отлична алтернатива на сегашните методи за производство на енергия от Слънцето.
dk
на 04.09.2012 в 12:50:12 #3Не спекулирай, всеки АЕЦ се изчислява да се изплати в първите 20 години, нататък е бонус! А фотоволтаиците които ни натресоха, са възможна най-неадекватния начин за оползотворявяне на слънчевата енергия. Тъпо и скъпо, макар да изглежда съвременно. Пробутаха не застояла стока. В същото време мафията си уреди печалбата.
US
на 04.09.2012 в 09:37:01 #2Аз пък искам АЕЦ, който щял да се изплати в следващите 60 години - ако всички държави на балканите купували 10-пъти повече отколкото сега... До тогава не се очакват явно нови технологии в енергийния сектор. Особено тези години.
бББ
на 04.09.2012 в 00:00:16 #1