През третата седмица от войната в Украйна, Володимир Зеленски се появи във видеозапис, облечен в тъмнозелена риза, говорейки бавно и умерено, докато стои на бял фон с герба на страната си. Освен главата му, тялото на украинския президент почти не се движеше, докато говореше. Гласът му звучеше изкривено и почти грубо, когато каза на украинците да се предадат на Русия.

"Моля ви да свалите оръжията и да се върнете при семействата си", сякаш каза той на украински в клипа, който бързо беше идентифициран като фалшив, направен чрез новата и все по-добра технология Deepfake.

"В тази война не си струва да умреш. Предлагам да продължиш да живееш. И аз ще направя същото", казва във видеото фалшивият Зеленски.

Атаката на Путин срещу Украйна ще разтърси Европа, Америка и целия свят

Атаката на Путин срещу Украйна ще разтърси Европа, Америка и целия свят

Мащабът на това, което се случва е по-голям, отколкото си представяме

Преди пет години никой дори не беше чувал за deepfake технологията, която създава убедително изглеждащи, но фалшиви видео и аудио файлове, направени с помощта на изкуствен интелект. Днес това се използват, за да повлияе на хода на войната, пише CNN Business.

В допълнение към фалшивото видео на Зеленски, което буквално обиколи онлайн пространството в целия свят, имаше още едно широко разпространено фалшиво видео. То изобразяваше руския президент Владимир Путин, който уж слага край на войната и обявява мир в Украйна.

Експертите по дезинформация, фалшиви новини и удостоверяване на съдържание от години се тревожат за потенциала за разпространение на лъжи и хаос чрез deepfake, особено след като тези видеа с времето стават все по-реалистични.

Скоростта, с която високотехнологичната дезинформация днес може да се разпространи по целия свят е светкавична. И тъй като стават все по-разпространявани, фалшивите видеоклипове затрудняват разграничаването на факти от измислици онлайн като идеално допълнение към фалшивите новини, които ни заливат отвсякъде.

Банкерите по света обсъждат възможна ядрена война и руския търговски риск

Банкерите по света обсъждат възможна ядрена война и руския търговски риск

Швейцарските частни банки са основна дестинация за руските пари

"Ако всичко това продължи истината просто ще спре да съществува", казва Ваел Абд-Алмагид, който е доцент по научни изследвания в Университета на Южна Калифорния и основател на Лабораторията за визуална интелигентност и мултимедиен анализ във висшето училище.

"А когато видиш нещо, което може и да е истинско, но ти вече не можеш да му вярваш, тогава всичко става фалшиво. Просто ще загубим доверие във всичко и всичко", допълва доцентът.

Deepfake по време на война

Още през 2019 година имаше опасения, че deepfake технологияга ще повлияе на президентските избори в САЩ през 2020 година. Предупреждение за това дойде дори от страна на Националното разузнаване на САЩ. И все пак това не се случи.Просто, защото технологията не беше толкова напреднала, колкото е днес.

Сега е по-лесно да се правят по-добри deepfake видеоклипове, но може би по-важното е, че обстоятелствата за тяхното използване са различни. Фактът, че сега те се използват в опит да се повлияе на хората по време на война на територията на Европа е особено пагубен, коментираха експерти пред CNN Business. И наистина, объркването, което сеят тези видеа може да бъде много опасно.

При нормални обстоятелства deepfake може r да няма кой знае колко голямо влияние, освен привличането на интерес и по-голяма аудитория онлайн. В критични ситуации, като време на война или национално бедствие обаче, когато хората наистина не могат да мислят много рационално и имат по-кратък период на внимание, тогава това се превръща в сериозен проблем.

Потискането на дезинформацията като цяло стана по-сложно по време на войната в Украйна. Нахлуването на Русия в страната беше придружено от потоп от информация в реално време, удряща социални платформи като Twitter, Facebook, Instagram и TikTok. Голяма част от тази онформация е реална, но все повече са и фалшивите или подвеждащи новини.

А видеа като тези на Зеленски и Путин са признаци за много по-големия проблем с дезинформацията онлайн, с която тепърва предстои да се борим.

"Студената война" 2: Как Западът се провали в опита си да сплаши Русия след анексирането на Крим

"Студената война" 2: Как Западът се провали в опита си да сплаши Русия след анексирането на Крим

Какви икономически санкции извадиха от арсенала си ЕС и САЩ