Bitcoin стана предпочитан начин на плащане за киберпрестъпниците като хакерите, които пуснаха ransomware вируса WannaCry, поразил над 300 000 компютъра през изминалата седмица. Но криптовалути, които предлагат повече анонимност, са на път да я изместят, пише Reuters.
Основна причина Bitcoin да доминира днес е броят на монетите в обращение - два пъти по-голям от близкия конкурент, казват експерти. Това улеснява достъпа на жертвите до достатъчно монети, с кото да платят откупа, както и за хакерите да осребрят спечеленото и да го похарчат в реалния свят.
Bitcoin бе създаден през 2008 г. от някой - или група хора - с името Сатоши Такамото и бе първата дигитална валута, която успешно пазеше транзакциите сигурни и скрити за традиционните регулатори. Парите се пращат от един анонимен "портфейл" до друг - без да има нужда трета страна да одобри транзакцията. Но Bitcoin функционира чрез "blockchain" - огромна и защитена от фалшифициране "книга", в която се записват всички транзакции. И те могат да бъдат проследени, освен ако потребителите нямат достатъчните познания да прикрият самоличността си.
Ако престъпниците искат да останат наистина анонимни, те трябва да преминат през допълнителни и сложни стъпки, за да са сигурни, че няма да ги хванат. Все още не е ясно дали и какви стъпки са предприели хакерите зад WannaCry, тъй като виртуалните монети все още не са вадени от трите портфейла, където вече има около 80 000 долара.
Понякога престъпниците правят твърде очевидни грешки - като например да прехвърлят средствата от портфейлите направо в собствените си банкови сметки. По-умните първо прехвърлят няколко пъти спечеленото от една криптовалута в друга - правейки проследяването на средствата изключително трудно. Но не и невъзможно.
Затова някои от тях вече използват криптовалути от ново поколение, които са замислени от самото начало да са напълно анонимни - като Monero, Dash и Z-Cash. Но тъй като Monero има обща капитализация от около 425 милиона долара - малко над 1% от тази на Bitcoin, объщането на виртуалните монети в истински пари е доста по-трудно. Затова скорошна атака, която е използвала същия пропуск в сигурността като WannaCry, не е искала откуп, а е инсталирала на машините софтуер, който да "копае" Monero. Това се случваше и с Bitcoin преди валутата да стане толкова голяма.