Милиардерите в света стават все повече. Понастоящем има около 2101 от тях в световен мащаб - с 589 души (или с 38,9%) повече от преди 5 години, сочи доклад на UBS, най-голямата швейцарска банкова институция, за 2019 година.
За същия период от 5 години, тяхното общо богатство е нараснало с повече от една трета (34,5%) и е достигнало 8,5 трилиона долара, пише CNBC. Докладът се отнася за годините 2013 до 2018.
Общото им богатство обаче пада за първи път от 5 години през 2018 г. на фона на "силния щатски долар, търговските войни, страховете от по-нисък икономически растеж и променливостта на финансовите пазари", установява швейцарската банка. Спадът е в размер на $388 милиарда.
Американските милиардери са единствените, които не са претърпели значителен спад през 2018 г., като богатството им се е повишило с 0,1%. Към края на годината регионът е бил дом на около 749 от тях с общо състояние от 3,6 трилиона долара.
Най-тежко засегнати са китайците, чието богатство пада с 12,8 процента в долари заради срива на капиталовия пазар и по-слабата местна валута.
Най-големият брой милиардери в света обаче са в Азиатско-тихоокеанския регион. Със своите 754 милиардери, чието общо богатство възлиза на 2,5 трилиона долара, той представлява 36% от глобалното милиардерско население.
В рамките на региона в Китай са 43% от милиардерите, в Индия 14%, Хонконг 8% и Япония - 4%.
В Европа, в Близкия изток и Африка милиардерите са намалели с 5% миналата година до 598 човека, чието общо богатство възлиза на 2,4 трилиона долара.
Докладът подчертава също забележителния ръст в броя на жените, присъединили се към класациите. Вече има 233 от тях в световен мащаб, което е с 46% повече от 160-те през 2013 г. и изпреварва темпа на растеж при мъжете, който е 39%. Това се дължи главно на жените в Азия и жените предприемачи.
"Докато Азия продължава да се разглежда като култура в която традиционно доминират мъжете, промяната е все по-видна, защото броят на жените милиардери е нараснал над два пъти през последните 5 години", отбеляза Джулия Леонг, която е част от авторите на доклада.
Все пак от банката прогнозират, че с възстановяването на капиталовите пазари от началото на 2019 г., общото богатство на милиардерите също ще се увеличи.