Дори и най-заможните хора в света не са имунизирани срещу коронавируса. Или поне срещу негативният ефект на пандемията върху тяхното богатство. Това показва последното издание на класацията на Forbes, в която влизат хората с над 1 милиард долара в света.
Според нея към 18 март тази година милиардерите в света са 2095 души или с 58 по-малко в сравнение с година по-рано. И с 226 души по-малко в сравнение с едва 12 дни по-рано. Нещо повече - тези, които все пак остават в класацията, са с 51% по-бедни в сравнение с година по-рано. Иначе казано те са изгубили 700 милиарда долара между март 2019 и март 2020 година.
От всички хора в света, притежаващи над 1 милиард долара, 45 души са тези, които живеят или са граждани на страни от Централна, Източна и Югоизточна Европа. Те държат общо състояние от 95,1 милиарда долара, като повече от половината от него принадлежи на предприемачи от Турция и Чехия.
От Money.bg разглеждаме кои са най-заможните хора в региона според данните на Forbes. Ето и какво показват резултатите:
Чехия - 8 души с общо 32,3 милиарда долара
Въпреки че запазва позицията си на най-богатият човек в Централна, Източна и Югоизточна Европа, собственикът на инвестиционния гигант PPF Петр Келнер е изгубил 600 милиона долара през последната година. Така в началото на 2020 година милиардерът, който е стои зад новия собственик на оператора Telenor, опериращ и у нас, както и зад групата, управляваща bTV, разполага с 14,9 милиарда долара.
От друга страна премиерът на Чехия - Андрей Бабиш, натрупал богатството си благодарение на гиганта в земеделието Agrofert, изпада в класацията и вече не е вторият най-богат човек в страната. Преди него се нареждат имотният магнат Радован Витек и собственикът на енергийното дружество EPH Даниел Кретински.

Източник: ЕПА
Андрей Бабиш
- Петр Келнер - 14,9 милиарда долара, финанси и телекомуникации;
- Радован Витек - 4 милиарда долара, имотен сектор;
- Даниел Кретински - 3,4 милиарда, енергетика;
- Андрей Бабиш - 3,2 милиарда, земеделие;
- Карел Комарек - 3,1 милиарда долара, енергетика, бетинг;
- Павел Турак - 1,4 милиарда долара, минно дело;
- Павел Баудис - 1,2 милиарда долара, софтуерен бизнес;
- Марек Доспива - 1,1 милиарда долара, финанси и инвестиции.
Турция - 23 души с общо 38,9 милиарда долара (тук са представени само топ 5 на най-богатите в страната)
След тежката икономическа криза, през която премина Турция, днес милиардерите в страната са значително по-малко отколкото преди две години. Ако в началото на 2018 година в южната ни съседка в тази категория влизаха общо 36 души, то днес те са 23 души. Общото богатство на милиардерите в страната се е стопило от 57,1 милиарда долара през миналата година до 38,9 милиарда долара.
Най-заможният човек в Турция остава собственикът на лидерът в хранителната индустрия Ulker Biscuit Мурат Юлкер.

Източник: Wikipedia
Мурат Юлкер
- Мурат Юлкер - 4,3 милиарда, хранителна индустрия;
- Ерман Иличак - 3,1 милиарда долара, строителство;
- Ферит Фаик Сахенк - 2,3 милиарда долара, диверсифицирано портфолио;
- Хусну Юзейгин - 2,1 милиарда долара, финанси и инвестиции;
- Фелиз Сашенк - 2,1 милиарда долара, диверсифицирано портфолио.
Полша - 6 души с общо 12,8 милиарда долара
В сравнение с предходната година Полша има с един по-малко милиардери, както и малко разместване в позициите. От групата на супербогаташите в страната изпада собственикът на веригата за обувки CCC, която оперира и у нас. През миналата година Дариуш Милек беше на седмо място по богатство в Полша с 1 милиард долара.
От друга страна Йержи Старак и Томасз Биернацки изпреварват наследниците на Ян Кулчик - Доминика и Себастиан. Първият, който е собственик на фармацевтичния производител Polpharma, е забогатял с 400 милиона долара през изминалата година до 1,9 милиарда долара. Собственикът на най-голямата верига за хранителни стоки в Полша пък - Томасз Биернацки, е добавил 500 милиона долара към състоянието си.
- Михал Соловов - 3,7 милиарда долара, финанси и инвестиции;
- Зигмунд Солорос-Зак - 2,4 милиарда долара, медии;
- Йержи Старак - 1,9 милиарда долара, фармацевтичен бизнес;
- Томасз Биернацки - 1,8 милиарда долара, търговия;
- Доминика Кулчик - 1,7 милиарда долара, финанси и инвестиции;
- Себастиан Кулчик - 1,3 милиарда долара.
Гърция - 3 души с общо 4,9 милиарда долара
В Гърция има една голяма промяна - в класацията не влиза някогашният най-заможен човек в южната ни съседка Спирос Лацис. Той и неговото семейство бяха собственици на международната банкова група EFG International.
- Филип Ниархос - 2,8 милиарда долара, колекционер, диверсифицирано портфолио;
- Аристотелс Мицакидис - 1,1 милиарда долара, минно дело и суровини;
- Вардис Вардиноянис и семейство - 1 милиард долара, енергетика.
Словакия - 2 души с общо 2,5 милиарда долара
- Иван Черенко - 1,5 милиарда долара, имотен сектор;
- Ярослав Хашак - 1 милиарда долара, финанси и инвестиции.
Румъния - 2 души с общо 2,5 милиарда долара

Източник: Youtube
Даниел Динес
Дълго време в Румъния живееше само един милиардер и това беше основателят на първата частна банка в северната ни съседка Йон Тириак. 2019 година обаче промени това и в страната се появи нов милиардер, който изпревари Тириак по богатство. Това е създателят на софтуерната компания UiPath Даниел Динес, чиято капитализация през миналата година стигна 7 милиарда долара.
- Даниел Динес 1,3 милиарда долара, софтуер;
- Йон Тириак - 1,2 милиарда долара, банки, застрахователен бизнес.
Унгария - 1 човек с 1,2 милиарда долара
Шандор Чсани - 1,2 милиарда долара, финанси и имотен сектор.
През последната година Чсани е забогатял с 200 милиона долара. Той остава единственият милиардер в Унгария след изпадането от класацията на Лоринк Месзанос, който е собственик на компания за изграждане на инфраструктура за енергийния сектор.