Луанда е столицата на африканската държава Ангола. Градът е преминал през значителни промени през годините, включително дългогодишна гражданска война и ролята на страната като втория най-голям производител на петрол в Африка. Според ООН Ангола е класифицирана като богата на ресурси, но с нисък среден доход и недостиг на храна при население от над 35 милиона души.

На фона на тази оценка, животът в страната никак не е евтин, особено в Луанда, където жителите трябва да харчат значителни суми, за да имат прилично качество на живот.

Градът с население от около 9,6 милиона души е икономическият, индустриален, политически, религиозен и административен център на страната. Цените там често са шокиращо високи има доста контрасти. Луксозни хотели и улици, пълни с скъпи автомобили като Porches и BMW, контрастират рязко с начина на живот на обикновените хора. Според The East African, най-добрите хотели в Луанда таксуват между 250 долара и 450 долара на нощувка. Wendover Productions в YouTube анализира как Луанда е станала един от най-скъпите градове в света.

Как се случва подобен преход?

През 21-ви век Ангола изоставаше, но след края на гражданската война страната започна да възстановява икономическата си сила. Намаляването на разходите за сигурност и петролното производство направи страната по-привлекателна за международни инвеститори, което създаде напрежение между САЩ и Китай. През 2005 г. икономиката на Ангола се разрасна бързо, а страната стана водеща сила в производството на петрол и член на Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК).

Луанда също се промени с появата на луксозни небостъргачи, модерни апартаменти и петзвездни хотели. Ангола се утвърди като една от най-бързо развиващите се страни в света, преминавайки от гражданска война до апартаменти, които се продават за милиони и тази промяна е за по-малко от десетилетие.

Въпреки икономическия бум, страната и по-специално Луанда, страдат от изключително високи разходи за живот. Повечето анголци продължават да живеят в бедност, като според ООН над половината население живее с по-малко от 2 долара на ден. Разликите в богатството са видими и Луанда е класирана като най-скъпия град в света за чужденци според ETIC Journal.

Луанда основана през 1576 г. от португалския изследовател Пауло Диаш де Новайш, е един от най-старите градове в Африка с колониално наследство. Градът е разположен на Атлантическото крайбрежие и днес е основно пристанище и транспортен център за страната. Луанда има стратегическо значение като входна точка за международна търговия в Западна Африка. Голямото международно летище на града Quatro de Fevereiro е предимство за Ангола, като я свързва с различни световни дестинации.