Поколението на т. нар. бумъри (от англ. baby boom), родени между 1946 и 1964 година (60 до 70 години) израства в следвоенен период - етап на икономически растеж и социални промени. Именно те са известни в световен мащаб със своето влияние върху културата, икономиката и политиката и често се считат за едно от най-богатите поколения в историята.

Затова и е естествено допускането на много хора, че бумърите ще оставят значителни по обем наследства на своите деца и внуци. Реалността обаче може да ни изненада. Според проучване на GOBankingRates от 2024 г. над 37% от представителите на т. нар. бумъри не планират да оставят никакво наследство, а около 26% от тях предвиждат да предадат по-малко от 10 000 долара.

Какви обаче може да са причините - лични убеждения или липса на достатъчно средства, които да прехвърлят на своите наследници? Ето и някои от тях:

По-дълъг живот: Бумърите живеят по-дълго от предишните поколения. Сама по себе си тази положителна тенденция налага по-високи финансови нужди. Увеличената продължителност на живота означава, че представителите на това поколение трябва да спестят повече, за да осигурят собствените си нужди, което, логично, намалява средствата, които могат да предадат на наследниците.

Нарастващи разходи за здраве: Поради своята възраст, те често се сблъскват с нарастващи медицински разходи, включително скъпи лекарства и частични или пълни стационарни лечения. Тези разходи могат да изчерпят спестяванията, които иначе биха могли да бъдат наследени.

Снимка 687162

Източник: iStock

Разходи за дългосрочна грижа: Услугите, свързани с предоставянето на дългосрочна грижа, като домове за възрастни или постоянна помощ у дома, представляват значителен финансов товар. Тези разходи не са покрити или пък се поемат частично от здравната осигуровка в някои страни. Това е и причината бумърите да трябва да използват собствени спестявания.

Неадекватна пенсия: Много бумъри не са спестили достатъчно през активния си трудов живот. В комбинация с по-дългата продължителност на живота, те трябва да разпределят наличните средства за по-дълъг период, което води до по-малко средства за предаване на наследниците.

Висока задлъжнялост: Бумърите често излизат в пенсия с огромни дългове, включително ипотеки и дори заеми за образованието на децата си. Тези задължения ограничават лимитират сериозно натрупването на богатство и намаляват наличните средства за наследство.

Инфлация: Растящите разходи за живот, предизвикани от инфлацията, налагат бумърите да използват част от спестяванията си, за да поддържат стандарта си на живот. Това изисква да се отделят средства, които иначе биха могли да бъдат прехвърлени на децата и внуците.

Снимка 687160

Източник: iStock

Подкрепа на пораснали деца и внуци: Много представители на това поколение продължават и до днес да оказват финансова подкрепа на своите вече пораснали деца и внуци. Това, макар и индиректно "предаване" на средства на следващите поколения, на практика намалява реалните средства, които биха могли да оставят като наследство. Както всички знаем, подкрепата за образование, закупуване на недвижим имот или пък директната финансова помощ в трудни моменти може да се окаже значителен разход.

Лични приоритети: След години на работа, немалко хора предпочитат да използват богатството си, за да се наслаждават на своята свобода, веднъж достигнали пенсионна възраст. Пътувания, хобита и осъществяване на дълго отлагани мечти за много от тях са приоритет пред оставянето на наследство.

Личните финанси разкриват деменцията години преди диагнозата

Личните финанси разкриват деменцията години преди диагнозата

Никой не е напълно подготвен за това, но все пак има важни стъпки, които можете да направите

Конфликти между наследниците: Бумерите често се притесняват, трябва да признаем основателно, от възможността за конфликти сред наследниците относно разпределението на едно евентуално наследство. Именно страхът от разногласия може да ги накара да се въздържат от разпределяне на активи или дори да изберат да похарчат средствата или да ги дарят, вместо да ги оставят в наследство.

Шокиращо, но възпитателно

Динамиката в наследствената картина поставя нови предизвикателства за по-младите поколения. Те трябва да изградят собствена финансова сигурност, вместо да разчитат на средства "на готово". Важно е все пак да припомним, че наследството не се състои само от пари.

Споделеният опит и мироглед между поколенията са не по-малко ценни. Докато финансовите наследства може да са по-малки от очакваното, мъдростта и уроците, предавани между поколенията, могат да се окажат безценни в дългосрочен план.