Руската ваксина "Спутник V" показа 91,6% ефективност при симптоматични случаи на коронавирус. Това показват междинните резултати от клинични изпитания, пише "Гардиън".
Предварителните открития се основават на анализ на данни от повече от 20 000 участници, предимно бели. 3/4 от тях са получили от ваксината, а останалите са получили плацебо.
Не са установени сериозни странични ефекти след поставяне на ваксината. Повечето странични реакции са леки, включително грипни симптоми, болка на мястото, където е поставена ваксината и отпадналост.
Ваксината, която е подкрепена от Руския фонд за преки инвестиции, се поставя два пъти през 21 дни.
През този период след първата доза са регистрирани 16 случая на коронавирус сред 14 964 души (0,1%) от ваксинираната група и 62 случая на COVID-19 при 4902 души (1,3%) в плацебо групата. В проучването са включени и 2144 участници на възраст над 60 г. Ваксината е показала 91,8% ефективност, пишат изследователи в авторитетния журнал "Лансет".
Подобна като ваксината на Oxford/AstraZeneca, "Спутник V" се базира на модифициран щам на аденовирус.
За разлика от първата ваксина, при руската са използвани два различни човешки аденовируса в опит да се предизвика по-силен и дълготраен имунен отговор.
В този анализ са включени само симптоматични случаи на коронавирус, предупреждават учените и допълват, че са необходими допълнителни изследвания, за да се установи отражението на ваксината върху безсимптомните случаи на коронавирус и разпространението му.
В допълнение следени са пациенти в продължение на 48 дни след поставянето на първата доза, за да се установи за какъв период ваксината осигурява защита. Четири смъртни случая са регистрирани по време на изпитанието. Единият починал е от плацебо групата.
Той е получил удар, докато другите трима са от групата с ваксинираните участници, но смъртните случаи не са свързани с ваксината.
Предполага се, че участниците са били заразени с коронавируса преди изпитанието, тъй като са развили симптоми 4-5 дни след поставянето на първата доза.
Сериозни странични ефекти са наблюдавани при 68 пациенти, от които 45 са от плацебо групата. Нито един от случаите не е свързан с ваксината.
Това проучване не е имало за цел да оцени ефективността само на първата доза, но когато изследователите са проучили нивото на защита от 15-ия до 21-ия ден, ефективността срещу коронавируса е била 73,6%.
Екипът планира да изпита само поставяне по една доза от ваксината.
Миналия месец бе съобщено, че се планира смесване на ваксините на Oxford/AstraZeneca и "Спутник V".
Последната фаза от изпитанията на руската ваксина продължава. В нея участват най-малко 40 000 души.
Legalen
на 02.02.2021 в 18:20:35 #2Допьлнителни данни, които научаваме преди няколко часа от «Der Spiegel“ (не любящ всичко руско): водят се оживени разговори за производство на Спутник вГермания, конкретно в IDT Biologika в Desau, провинция Sachsen-Anchalt. Известно е вече че Astra Zeneka ne e разрешена от сьответните германски органи за 60+. А иначе Спутник имал предимство пред Biontech заради несложната му логистическа обработка: сьхранение при 2 до 8 град, а Biontech -80 град. Има и други подробности, предлагам на всичкознаещия да се запознае с тях.
karamazov
на 02.02.2021 в 15:42:36 #1Ето, че пак се оказах прав за надписванията! Сега нещата си дойдоха на мястото. Руска им работа.Винаги се хвалят, а после излиза, че реалността е друга! Къде отидоха 96,5% ефективност?Изпариха ли се по пътя? Същото ще стане и с новата им ваксина, която уж имала 100% ефективност! По-вероятно е да е със същия ефект като тази.Защото както вече съм писал 100% ефективна е само физическата смърт!