Наложените от Европейския съюз санкции срещу физически и юридически лица, свързани с преврата в Мианмар на 1 февруари, както и срещу четирима китайски граждани, са "вредни" и "безполезни".
Това смята външният министър на Унгария Петер Сиярто, цитиран от "Ройтерс".
От 2018 г. Общността е наложила оръжейно ембарго на Мианмар и санкции на висши офицери. Новите мерки са най-големият отговор от извършването на преврата. Общо 11 души са санкционирани. Сред тях е и военният лидер на Мианмар Мин Аун Хлайн. Рестрикциите включват забрана за пътуване и замразяване на активи.
Армията на Мианмар превзе властта на 1 февруари и задържа лидера Аун Сан Су Чжи, с което прекрати дълъг преход към демокрация и принуди десетки хиляди граждани на страната да излязат по улиците да изразят недоволството си. Протестиращите настояват за освобождаването на Аун Сан Су Чжи и страната да бъде поета от цивилно правителство.
Отделно ЕС наложи санкции на четирима китайци и една компания за нарушаване правата на уйгурите в Синдзян. Наложени са санкции за нарушаване на човешките права също на КНДР, Либия, Русия, Южен Судан и Еритрея.