По време на срещата на посланиците на ЕС в сряда трудният въпрос за историческата истина - или истини - в Западните Балкани отново се появи ... този път под формата на български компромис, който би позволил започването на официални преговори със Северна Македония, коментира старши дипломат пред "Политико".
България ще признае македонския като един от официалните езици на страната и ще признае македонска идентичност.
В замяна Северна Македония ще трябва да признае историческата истина, както е определена от София, и да признае, че има български основи, върху които е създадена всякаква македонска идентичност и официалният език.
Ако това всъщност представлява компромис, това означава, че повечето български искания са приети. Остава горещият въпрос дали Северна Македония е готова да приеме историческата истина, представена от София, след доста негативните реакции, регистрирани от нейните граждани по въпроса.
Припомняме, че вчера външният министър Екатерина Захариева заяви, че "както ние признаваме реалността, така и те трябва да признаят миналото". Захариева опроверга публикации в съседната ни страна да сме искали промяна на конституцията, нито пък да сме оспорвали правото за самоопределяне и правото на всеки един гражданин, включително и на гражданите на Република Северна Македония, нито правото да наричат езика както искат".
По думите й не е за цел България да спира евроинтеграцията на Северна Македония, но към момента България не е в състояние да одобри преговорната рамка във вида, в който се представя.
Припомняме, на заседанието на Европейския съвет от 18 октомври 2019 г. не се постигна съгласие за датата за началото на преговорите за присъединяването на Северна Македония и Албания към Европейския съюз.
Още преди това преговорите между българските и македонските истори в общата комисия започнаха да буксуват, като препъникамък се превърна фигурата на Гоце Делчев. Срещата на 13 септември 2019 г., беше определена като "най-безплодната".
След прекъсване от близо една година заседанията на междуведомствената комисия бяха възстановени този месец. Съществен успех не бе постигнат, но бе уговорено следващата среща да се проведе на 3-4 декември в София, а през 2021 година срещите да бъдат цели пет - на всеки два месеца. Това обаче със сигурност означава, че няма да може да се изпълни условието, дадено от Бойко Борисов, до 10 ноември, когато България и Северна Македония като съпредседатели на Берлинския процес ще ръководят Срещата на върха, да има компромисно решение, което да удовлетворява всички.
През това време новият стар премиера на Северна Македония Зоран Заев заяви, че страната му е готова да подпише декларация или анекс към Договора за добросъседство с България, а лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски посочи, че не вярва България да спре интеграцията на Северна Македония в ЕС.
NaskoZashtoto
на 02.11.2020 в 17:14:47 #4Не съм съгласен с Борис, не защото не споделям описаната от него цел, а защото докато България е член на ЕС, без наше съгласие нито Северна Македония, нито Сърбия, могат да се присъединят. Важно е не коя от тези страни ще стане член на ЕС първа, а дали българските интереси, чието осъществяване зависи от някоя от тях са съответно признати и договорени на двустранна основа. Отделно от това, присъединяването на Сърбия при тясното обвързване с Русия, отказа от присъединяване към НАТО (под предлог за неутралитет) и особено проблема Косово, не се очертава сато възможен в обозримо бъдеще. Така че имаме време и свобода да си уредим сметките с роднините "македонци". Не зависиме от сърбите.
boris
на 31.10.2020 в 14:27:59 #3За България е важно Македония на влезе в ЕС колкото е възможно преди Сърбия. Така ще се прекъсне пъпната връв на македонистите със сръбските пост-комунисти и от там с Москва. А това е първата и най-важна стъпка за оздравяването на западния български народ. Та прекалено твърдата политика е просто реализация на някои партии у нас без реална политическа полза
john-doe-1BhG8rhz
на 30.10.2020 в 23:02:08 #2Много ми е интересно как може да се търгува с Историята (виж заглавието "сделка")? Ако това е истина значи ЕС е една сергия. Ако не този автор на статията трябва да бъде осъден.
dddddd
на 30.10.2020 в 16:40:44 #1Преди години в един форум за политика се започна един спор със сърбин за Македония. И двамата малко се палехме, но спазвахме някакъв тон. Докато не се появи един келеш, българин, фен на Слави Трифонов, да застане на сръбска страна, да плюе по Македония, и да се мазни на сърбина - брато, брато. Тъкмо вече да изпуша съвсем се появи един хърватин. Така ги начеса и двамата с факти, история и псувни, че седмици наред не смееха да се обадят във форума. Може би след три месеца сърбинът се обади и ми писа, че съжалява как се е държал и че е научил доста неща. Извини се и повече не сме се чули.