Водещата телевизия в Русия - Первий канал, тиражира скрийншот от компютърната игра Arma 3, като го представи за сюжет от Сирия, съобщи опозиционното издание Медуза.
Фалшивият материал е показан в предаването "Воскресное время" на 25 февруари.
Впоследствие от пресслужбата на телевизионния канал обясниха фалшивия кадър с "грешка на режисьора по монтажа".
Видеото е било посветено на т. нар. Ден на защитника на отечеството. В него се е разказвало за войник, загинал в Сирия, удостоен посмъртно със званието Герой на Русия. Скрийншотът от видеоиграта се е появил с надпис "Досие. Сирия" (таймкод 2:36).
От екипа на създателите на играта Arma 3 - Bohemia Interactive, заявиха, че не са давали разрешение на Первий канал да използва техния продукт за свои цели.
Това не е първият подобен случай.
През ноември 2017 г. Министерството на отбраната на Русия разпространи в социалните мрежи снимки, за които твърдеше, че са направени наскоро в Сирия. Те бяха публикувани като "доказателство", че САЩ подкрепят терористите от ИДИЛ. Впоследствие се оказа, че са използвани кадри на иракски военни от 2016 г., както и скрийншот от мобилната игра AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron.
След като това беше разкрито, министерството свали снимките с обяснението, че вината за публикацията е на "граждански сътрудник".
Още по-шумен скандал предизвика президентът на Русия Владимир Путин, който показва на американския режисьор Оливър Стоун кадри на американски хеликоптер "Апачи", обстрелващ бунтовници в Афганистан през 2013, представяйки ги за героична акция на руските военни в Сирия.
През юни 2017 г. Стоун посети Русия, за да заснеме филм за Путин.
1abv1
на 27.02.2018 в 17:10:25 #6Сомч, пак се правиш на утрепана мерлуза. Дали е доказателство или просто илюстрация, както в указания от мен пример? Явно разликите не ги схващаш. Случват се и грешки, но това променя ли новината?
1abv1
на 27.02.2018 в 15:16:01 #5Сомич, рибешка мисъл такава, видеоматериалът има значение само ако от него произлиза дадена новина. Когато обаче той само се прикача за илюстрация и декорация, няма никакво значение. Ако е грешен, това не прави новината нереална или лъжа. Тука в този сайт редовно към статиите се прикачат снимки, които нямат нищо общо към материала. Примерно, и в момента има следната статия: "Бунтовници в Източна Гута отричат обстрел на хуманитарния коридор" към която има прикачена снимка с разрушения и стотици хора сред тях. Наивният читател ще си реши, че това е от Гута. Да, ама не. Снимката е от преди години и от съвсем друго място - палестинският лагер Ярмук, където хората се тълпят за хуманитарна помощ. Та значи тази грешна снимка прави ли статията фейк, а, рибен мозък?
1abv1
на 27.02.2018 в 11:29:27 #4Ето, типичната фейк новина от западните медии. Това, че някакъв видеоматериал не е от мястото на събитието, не променя веднага факта за наличието на дадена новина. Съвсем друго е, когато обаче пробутваш умишленно лъжа, както някога твърдението, че Саддам имал ОМП, или че Каддафи мажел с танкове мирно протестиращи и т.н. Ето това е истинска лъжа, а не грешен видеоматериал по истинска новина. Затова и така поднесената новина е поредната западна лъжа, която се опитва от един грешен елемент да хвърли сянка върху цялостната работа на дадена руска медия. Поредната антируска пропаганда.
Striker
на 27.02.2018 в 09:59:39 #3Е то хипофизното кремлинско джудже не лъже, нееее!))
ISIS
на 27.02.2018 в 08:44:03 #2да припомним някой снимки от руската пропаганда срещу Украйна. Снимка на украйнски танк, се оказа снимка на израелски танк он газа. След като руснаците варваски свалиха малазийският боинг, пуснаха снимнки с уж украински истребител е стрелял. Въобще какво да се очаква от държава управляване от ОПГ.
58eng
на 27.02.2018 в 04:09:19 #1Сигурно им е за първи път на блядите и вече няма да правят така!