Криминолози и специалисти по право твърдят, че са удивени и ужасени от броя и продължителността на присъдите, които се издават в Америка. Зад решетките в САЩ в момента има 2,3 млн. души, повече от всяка друга страна по света. Данните са добити от Международния център за изследване на затворите в лондонския King's College.
Населението на Китай е четири пъти по-голямо от това на САЩ, но Китай са едва на второ място по брой затворници, при това преднината на САЩ е значителна: 1.6 млн. затворници в Китай. Все пак трябва да се отбележи, че в статистиката за Китай се изключват стотиците хиляди хора под административен арест, повечето въвлечени в извънсъдебната система за превъзпитаване чрез труд. Това често са политически активисти, които не са извършили престъпления.
В списъка от 218 държави последно място по брой затворници заема Сан Марино с население 30,000 души и един единствен затворник.
Изчислено по брой затворници на човек от населението, САЩ разбира се отново са на първо място с 751 затворници на 1000 души. Ако се брои само пълнолетното население, един на всеки 100 възрастни американци е в затвора.
От индустриализираните държави единствено Русия с 627 затворника на 100,000 души се доближава до показателите на САЩ. Показателят във Великобритания е 151, за Германия 88, за Япония 63. Средното значение за всички страни по света е 125, близо шест пъти под американското постижение.
Според изследването, в България затворниците са 159 на 100,000, като общият им брой достига 12 218. Околните балкански държави имат по-нисък показател на затворници, както може да се види от интерактивната карта. Да предположим ли тогава, че правосъдната ни система работи отлично?
Според авторите на IHT, няма съмнение, че по-големия брой затворници е способ за намаляване на престъпността, въпросът е колко ефективен способ.
Причините за американския феномен
Според криминолозите, следните причини определят огромния показател на затворниците в САЩ: по-високи нива на насилие, по-строги криминални закони, наследство от расовата омраза, специалният акцент върху борбата срещу наркотиците, американският темперамент, липса на мрежа за социална сигурност. Дори демокрацията играе своята роля, тъй като съдиите, много от които са избирани на тази длъжност (друга аномалия на САЩ) дават дан на популистките претенции за по-строго правосъдие.
Каквато и да е причината, разликата между американското правосъдие и останалия свят е огромна и се задълбочава. Европейците, изследвали системата на американските затвори, са си тръгнали от САЩ поразени.
В книгата си „Демокрацията в Америка" Алексис де Тосквил, проучвал американските закони през 1831 г., е писал: „В нито една страна криминалното правосъдие не се прилага с такава мекота, както в Съединените Щати".
Специалистът по сравнително право от Йейл Джеймс Уитман твърди: „Тя не е никакъв модел за останалия свят - на съвременна Америка се гледа с ужас. Определено няма европейски правителства, които изпращат при нас делегации, за да се учат как да управляват затворите си". Присъдите за лишаване от свобода са несравнимо по-строги от всички останали страни, с които САЩ обикновено се сравняват.
Според Вивиан Стърн от центъра за изследване на затворите в Лондон, с показателя си на „затваряне" САЩ са се превърнали в свирепа държава, която е решила да не следва нормалния западен подход. Всъщност до 1975 г. броят на затворниците на 100,000 души в САЩ е бил под средния за света - 110 души. Едновременно с това достъпът до лично оръжие в САЩ остава далеч по-лесен отколкото в останалия свят, което налива масло във високата престъпност.
Специалистите обясняват още, че случаите на насилие в Лондон и Ню Йорк не се различават особено. Обаче показателят на убийствата, особено с огнестрелно оръжие, във втория град е далеч по-висок. Показателят на убийства в САЩ е четири пъти по-висок от Западна Европа.
Само че това е само едната страна на обяснението. Престъпленията без насилие в САЩ са сравнително малко на брой. Кражбите и грабежите в САЩ са по-малко, отколкото в Англия, Австралия или Канада. Хората, които извършват престъпление без насилие в останалия свят, получават присъда затвор много по-рядко, отколкото в САЩ, а и по-кратка. САЩ е единствената развита държава в света, където вкарват в затвора и за сравнително по-незначително престъпление, например издаване на невалиден чек.
Войната срещу наркотиците в САЩ се води с невежествен фанатизъм - твърдят британски учени. В момента половин милион души са в американските закони заради наркотици. Прокурорите в САЩ обаче считат борбата с наркотиците за свой приоритет, защото според тях тя води до още повече престъпления, и забраняват предсрочното освобождение от федерални затвори за кокаин например.
Който и да е правият в случая, продължителността на присъдите в Америка няма аналог. Крадците в САЩ прекарват средно 16 месеца в затвора, за сравнение в Канада 5 месеца.
Някои казват, че расовата принадлежност няма връзка с проблема, но е истина, че чернокожите имат далеч по-големи изгледи да станат затворници, отколкото другите етнически групи. Всъщност в страните, където се говори английски, това е по-скоро практика.
Според някои изследователи на проблема, страните с англосаксонска култура се характеризират с по-голям брой на затворниците. Може да се прокара паралел с по-капиталистическите им икономики и политизирана култура, които са по-малко социалдемократични спрямо другите европейски държави. Отчита се и влиянието на калвинизма. Контрастът с англосаксонския модел са франкофонските държави, където политиката по наказания е сравнително мека.
По щати, в броя на „затварянията" води Луизиана с 1,138 затворника на 100,000 души, както и Тексас с 1,000.
Както може да се очаква, доброто в американския модел е намаляването броя на престъпленията и сега шансът да живееш в Америка и да станеш жертва на насилие е намалял. Близки на системата коментатори в САЩ твърдят: „Истината е, че вкарването в затвора работи. Вкарването на престъпници в затвора за по-дълги периоди намалява нивото на престъпност. Засега ползите да правим така надвишават разходите".
Само че Канада предлага друг обяснителен модел. Престъпността в Канада се покачва и спада в близък паралел с тази в САЩ през последните 40 години, но показателят за вкарване в затвора в Канада остава стабилен.
И накрая - за поразително високият брой затворници в САЩ е виновна и демокрацията, само че наопаки. Повечето съдии и прокурори в САЩ са избирани и следователно са по-чувствителни към обществената нагласа. Така за да се харесат на гласоподавателите, те издават по-строги присъди.
За фотографията
valsodar
на 29.01.2024 в 11:02:54 #7Преписвано е без да се мисли, поправете си статията - "751 затворници на 1000 души" ! Реално това означава 75% от населението на САЩ да се намира в затвора??! Де, толкова затвори бре?
theprestige
на 28.04.2008 в 05:52:29 #6Ами да престъпниците са там в затвора, а не навън в мерцедеса! Ама то кво ли разбират "простите" Американци!
vloti
на 24.04.2008 в 16:48:24 #5Абсолютно върховенство на закона има зад океана. Там има много негри ,които са като нашите роми. Ако тук има закони и те се спазват ,колко ще са ни затворниците? Колко ромки раждат преди 18. Ако тези черни педофили ,дето са ги чукали ги тикнат в затвора. Ами родителите на тези млади момичето за съдействие за педофилия? Ако се тикнат и корумпирани КАТаджии ,ДАИджии ,крадци и тн. итн... Ако се спазваха законите у нас затворниците хич нямаше да са по-малко на глава от населението. В САШ ако си оставиш детето ще те окошарят , а тук циганките си пращат децата в домове ... без да се замислят.
bateemo
на 24.04.2008 в 11:07:58 #4интересно, все пак САЩ имат най-лесния достъп до огненстрелно оръжие (от развитите държави). в тексас се пада по поне едно оръжие на човек от населението (не че всеки има, просто "каубойте" имат по два пистолета и пушка..)..
Abadbobata
на 23.04.2008 в 17:19:14 #3Производствената номенклатура на американските затвори е богата - от компоненти за ракети с лазерно насочване, изработвани по поръчка на Пентагона, до дрехи и чорапи. Електронните схеми на ракетите, с които избиваме невинни хора по света, от Афганистан до Колумбия, както и бутиковите дрехи в отсрещната витрина може да са произведени от американски затворници. Само UNICOR, поделение на Министерството на правосъдието на САЩ, през 2000 г. отчете $600 милиона приходи от продажби на продукти, произведени с робския труд на американските затворници. От безплатния труд в частните затвори обаче най-много печелят големите корпорации. Най-големият хищник сред тях, "Уекънхът корпорейшън", е създадена през 1954 г. от извратения маниак Едгар Хувър и бившия агент на ФБР Джордж Уекънхът, за да изпълнява задачи, които са забранени по конституция за ФБР. Тогава Уекънхът създаде индустрията на частните американски затвори, започвайки с веригата "Изправителни домове Уейкънхът". Според "Вашингтон таймс" през 2001 г. тази верига е отчела приходи от $562.1 милиона, с $27 милиона повече от същия период на 2000 г. Докато много компании се изправиха пред разорение след 11 септември 2001 г., акциите на "Уекънхът корпорейшън" отбелязаха рекорден скок. Тази корпорация има монопол върху центровете за задържане на имигрантските власти.В момента Уекънхът притежава и управлява 36 затвора, центрове за задържане и младежки изправителни домове в страната. Сред тях са центровете за задържане Боро ъв Куинс и Орора в Колорадо, които се ползват от Службата за натурализация на имигрантите. Но лъвският пай идва от затворите в Тексас, родният щат на Джордж У. Буш. Вероятно защото е видяла големи перспективи от експериментите на Павлов върху условните рефлекси, съчетани с криминалния карцер, корпорацията "Уекънхът" изкупи и верига от психиатрични болници. Ужасяваща перспектива, особено като имаме предвид, че е създадена като подмолна политическа полиция от Хувър.
Abadbobata
на 23.04.2008 в 17:16:42 #2Много съм разочарован от тази статия. Не се споменава за основната прична за толковата много затворници на глава от населението, а именно: ЧАСТНИ ЗАТВОРИ Основани за от бившия директор на ФБР Хувър и в момента имащи на раболожение работна ръка от над един милион, на които не плащат абсолютно никакви заплат, даже взимат от държавата пари за да ги "гледат". Тези затворници са зети с най-разнообразни дейности, вклюително и във всемогъщия американси военно-промишлен комплекс. Секунда имам и още инфо ей сега ще го пейстна.
Бай Линко
на 23.04.2008 в 16:36:50 #1Това не значи, че престъпността в САЩ е по-голяма от тази в България Просто значи, че в САШ престъпниците ги хващат и ги тикват в панделата без много разправии, а тук не ги и гонят да ги хващат. А ако съвсем случайно го хванат - услужливата прокуратура го пуска заради тежки болести.