Гробището на църквата „Тринити” в началото на улица „Уолстрийт” в сърцето на Ню Йорк на 11 септември 2001 година е потънало в прах до коленете. Тогава два пътнически  самолета с врязаха в кулите близнаци на града, а те се срутиха. Срути се и борсата, която затвори търговията за няколко дни.

Ден преди това Dow Jones затвори при 9605 пункта. При възобновяването на търговията спада рядко със седем процента. Едва 40 дена след това нивото му се възстановява.

Оттогава насам анализаторите активно проучват последиците от тероризма за финансовите пазари. Резултатът: толкова големи атентати като 9/11 повлияват дългосрочно на борсовата търговия, докато терористични актове на регионално ниво имат по-ограничено влияние. Това важи предимно за западните пазари, пише Handelsblatt.

След бомбения атентат в лондонското метро през 2005 година само един ден европейските борси работиха на минус преди курсът отново да стане положителен. И това въпреки че Лондон е важен финансов център.

Според Христос Колиас, професор по икономика в гръцкия университет в Тесалия, не е ясно още в коя от двете групи ще попадне атентатът в Париж. „В краткосрочен план ще има спад, директните последици ще бъдат за туристическия бранш”, казва той пред изданието.

Относно дългосрочния ефект от последния терористичен акт в Европа, то той зависи от това доколко инвеститорите ще видят опасност за икономическата интеграция на Европа, смята още Колиас. Борсата в Париж отвори днес нормално.

Опитът от миналото показва, че в такива ситуации централните банки са готови да се противопоставят на спадовете с осигуряване на по-голяма ликвидност. Така през 2001 американската централна банка наля дотогава невиждана сума пари.

„Икономиките на Великобритания, Испания и Франция бяха в миналото малко засегнати от терористичните атентати”, казва Хауърд Арчър, икономист в IHS Global Insight. Според него в сегашния случай ще има последствия най-вече за туризма във Франция, който осигурява 7.5 процента от БВП.