Цената на едно от най-масово използваните горива - пробан-бутанът, можеше да бъде с около 7 стотинки по-ниска при сегашните борсови цени на петрола, ако акцизът върху горивото беше на минималното ниво, което изисква ЕС.

В момента обаче цената на горивото е с 40% по-висока, което се получава от формирането на данъчната основа (включваща базовата цена на горивото и самия акциз), а след това и заради облагането с ДДС.

В момента "Лукойл България" продава пропан-бутан на крайна цена от 2544 лв. за тон. Тази стойност е формирана от база 1780 за тон, акциз от 340 лв. и ДДС в размер на 424 лв. Акцизът в случая се равнява на 174 евро за тон, при минимално изискуеми нива в ЕС от 125 евро. Това означава, че неоснователно Министерството на финансите не е наложило минималния акциз, а е определило ставка с 40% по-висока от изискването на ЕС.

Ако бъде избрана минималната ставка, тогава при сегашната база от 1780 лв. за тон, крайната цена би била 2429 лв. на тон, в която освен базата влизат акциз от 244.4 лв. (125 евро, който е минималния в ЕС) и формирана данъчно основа от 2024.5 лв, плюс последващо облагане с ДДС.

Така при прилагане на минималната акцизна ставка, цената на едро на горивото щеше да е със 115 лв. по-ниска, което представлява понижение от 6-7 стотинки на цената на дребно.

Инересното е, че страни като Испания и Ирландия са успели да постигнат споразумение с ЕС и към средата на миналата година ставката им е сътоветно 57 и 88 евро за тон.

Завишени спрямо минималните за ЕС са и ставките за въглищата и кокса за бизнеса. При минимална акцизна ставка 0.15 евро за гигаджаул, бизнесът в България плаща 0.31 евро. Така е и за електричеството където бизнесът плаща акциз от 1 евро на мегаватчаст при минимално изискване на ЕС от 0.5 евро.

Общите приходи от акцизи върху въглищата и горивата за миналата година са 32 млн. лв, сума която не би трабвало да представлява особена тежест за бюджета, която дори няма да изчезне напълно, защото ще продължат да се плащата акцизи макар и при по-ниски ставки.