Пазарът на биодизел у нас може да се утрои, достигайки 400 хил.т. годишно в рамките на следващите 2-3 години, се казва в специализиран доклад на анализаторската компания Oxford Business Group публикуван днес.

Този обем значително се доближава до таргетираната от Европейския съюз норма, определена за България, която ни задължава до 2010 г. 5.75% от ползваните горива в транспорта да бъдат от биодизел. За сравнение през изминалата година в страната ни са произведени близо 140 хил. т. биодизел, от работещите към момента инсталации за биогорива.

Производството на биогорива в България обаче крие и сериозни трудности, се казва още в доклада. На първо място у нас има проблем с качеството на произвеждания продукт. В страната има около 100 „гаражни производителя" на биогорива, чиито произведено горива е без гарантирани качествени характеристики.

Също така има проблем с митата за бигоривата. От началото на 2006 г. единствено търговията с чист биодизел не се обмитява, като таксите важат с пълна сила за смеските и всички други биогорива, като биоетанол и биогаз, пишат още експертите от Oxford Business Group. В тази насока в момента се обсъжда в парламента проектодоговор за биогоривата, който цели именно да се синхронизира обмитяването на всички видове биогорива у нас.

Определен стимул за производителите на биогорива е даваната от ЕС субсидия в размер на 60 дол. за хектар при отглеждането на земеделска суровина, която може да бъде използвана за направата на биогорива.

Към момента в България има работещи проекти за близо 25 завода за производство на биогорива, като също голям брой такива чакат да бъдат проектирани и изградени в близко бъдеще, пишат експертите от компанията.

Страната ни привлича този тип производство поради сравнително ниските разходи в земеделието и труда, както и очакваните евросубсидии и възможности за растеж в сектора. В резултат на бума на индустрията на биогорива в страната вече се забелязва ръст в цената на суровото слънчогледово масло, се пише още в доклада.

Сред най-големите производители на биогорива у нас се нарежда компанията "Слънчеви лъчи", която е част от холдинговата структура на "Химимпорт". Дружеството вече почти приключва строителството на своя биодизелов завод за 21 млн. дол. в Провадия. Инсталацията планира да произведе своите първи литри от ценната стока през август тази година. Компанията планира също така да изгради и друг завод за биоетанол във Варна на стойност над 67 млн. дол.

Компанията "Евро Етил" също инвестира 10.7 млн. дол. в завод за биоетанол в Алфатар, който започна работа в края на миналата година и възнамерява да инвестира други 20.2 млн. дол. в разширяването му.

Намерение да развива производство на биодизел има и българската компания Кристера, която емитира 6 млн. дол. облигации с цел строителството на завод за биогориво.

Сред чуждестранните играчи на нашия пазар са испанците Green Fuels Corporation, които планират да вложат 94 млн. дол. в завод за биодизел край Плевен, който ще призвежда 45 хил.т. биодизел и 60 хил.т. биогаз годишно. Шведи пък имат намерение да вложат също близо 100 млн. дол. в завод за биоетанол също край Плевен, се пише още в доклада.