"6 млрд. лева нужни за всички БГ магистрали" четем на първа страница във в. "Монитор"
6 млрд. лв. са нужни, за да бъдат построени всички планирани трасета магистрали у нас, пресметна вчера министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Тя обясни, че на следващото си заседание правителството ще одобри националната пътна стратегия, част от дългосрочната визия за развитието на транспортната инфраструктура на България. Кабинетът „Борисов" ще опита да издейства 3 млрд. лв. от средствата да дойдат по линия на европрограми и те да се вложат в изграждането на ключови пътища, които са връзка с европейските транспортни коридори през България.
Амбицията на правителството е с 1 млрд. лв. по оперативните програми да се
довършат магистралите „Хемус" и „Струма".
Финансиране ще се търси за отклоненията София - Видин и София - Калотина, Велико Търново - Русе, Варна - Бургас и тунела под Шипка.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"С 370 млн. лв. привличаме повече от милиард" четем на първа страница на в. "Труд"
С 370 млн. лв. начален капитал стартират 5 фонда за финансов инженеринг по новата оперативна програма "Региони в растеж". Това съобщи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова по време на четвъртия дебат от кампанията на "Труд" и "24 часа" "Деветте пътя към еврофондовете".
С тези пари се надяваме да привлечем над 1 млрд. лв. инвестиции в градовете и в туризма, каза министърът. Тя се мотивира с това, че в предишната програма "Регионално развитие" пак чрез финансов инженеринг с 33 млн. евро са привлечени три пъти повече пари от банки.
Първият от петте фонда ще бъде за София, ще има един за Северна България, един - за Южна, един Гаранционен фонд и един фонд за развитие на туризма и туристически атракции.
Прочети още от в. "Труд"

"Възходът на търговците на електроенергия", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
С отварянето на електроенергийния пазар и възможността клиентите да избират сами доставчика си ролята на търговците на електроенергия започна да се откроява все повече. Тенденцията на постоянно растящите приходи на тези дружества се очерта още по-ясно с масовото излизане на фирмите на свободния пазар от средата на 2013 г. - първоначално присъединените към мрежата средно напрежение, но след това и по-малките, присъединени към мрежата ниско напрежение. Добрите финансови резултати се виждат и от с...
Прочети още от в " Капитал Daily"

„България иска нова политика от ЕС за бежанци и европейска прокуратура",е заглавиe от в. „24 часа"
България ще настоява за синхронизиране на националните законодателства на страните-членки на Европейския съюз за миграционната политика и създаването на обща европейска прокуратура. Това стана ясно от изявление на вицепремиерите Румяна Бъчварова, Ивайло Калфин, Меглена Кунева и външния министър Даниел Митов.
Позицията на страната ни по отношение на засилващия се миграционен натиск в Европа е била обсъдена на заседание между премиера Бойко Борисов, тримата вицепремиери, външния министър Даниел Митов и министъра на финансите Владислав Горанов.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова обяви, че вече се работи по създаване на специализирано звено между МВР и прокуратурата, което да разследва нелегалните мрежи за трафик на хора.
Прочети още от в. „24 часа"

"Въпреки големите резерви държавата трупа нов дълг" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Въпреки солидния фискален резерв и по-доброто спрямо планираното изпълнение на бюджета за тази година, финансовото министерство размрази поемането на дълг на вътрешния пазар. В понеделник държавата емитира 3-годишни ценни книжа за 150 млн. лв. До края на този месец са предвидени още два търга на стойност също 150 млн. лв. - съответно за 5- и 10-годишни книжа. Така през септември ще бъде поет нов вътрешен дълг в размер на 300 млн. лв. след три нулеви месеца в емисионния календар на финансовото министерство.

Министерството на финансите не коментира защо подновява емитирането на дълг на вътрешния пазар. Така не става ясно защо държавата счита, че има нужда от допълнителна ликвидност, докато управляващите се хвалят с висок фискален резерв и бюджетни приходи. По последни данни на БНБ към 7 септември средствата на фискалния резерв в централната банка възлизаха на 9.4 млрд. лв. Резервът държи средства и извън БНБ. Към края на юли парите на държавата в БНБ и други търговски банки възлизаха на 10.7 млрд. лв. Към тях се прибавят и 469 млн. лв. бъдещи вземания от ЕС. Съгласно Закона за държавния бюджет в края на годината резервът не трябва да е под 4.5 млрд. лв.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Застрахователи платиха 25% повече обезщетения", четем във в. "Стандарт"
Застрахователните дружества са изплатили обезщетения за общо 609 млн. лв. от януари до края на юли 2015 г., което е ръст с 24,6% на годишна база, показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Към края на юли миналата година сумата на обезщетенията е била 488,7 млн. лв.
Изплатените обезщетения в общото застраховане до края на юли са 517 млн. лв., което е ръст с 25%. Изплатените суми по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на шофьорите са 190,5 млн. лв, което е леко намаление спрямо платените 193,1 млн. лв. за същия период на миналата година. При "Каско" обаче те нарастват с 40% до 216,4 млн. лв., като за същия период миналата година са били само 155 млн. лв. До голяма степен това се дължи на наводненията и голямата градушка в София през лятото на миналата година, тъй като много от пострадалите коли бяха ремонтирани в началото на тази година.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Какво се крие зад руските маневри в Сирия", пише в. "Капитал Daily"
Във вторник България е отказала достъп на руски самолети до небето си
Какво цели нарастващото руско военно присъствие в Сирия? Това е въпросът, след като в събота президентът Владимир Путин за първи път публично призна руското участие ("сериозно" по думите му), в сирийската гражданска война. Последва съобщение за няколко руски десантни кораби, които преминават проливите и се насочват към Сирия. Израелски медии дори спекулираха за появата не само на руски пилоти в сирийските самолети, но и за разполагане на модерни изтребители в региона. Последното вече звучи по-ма...
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Държавните енергийни фирми губят милиони в КТБ", пише в. "Сега"
Битката" за връщането на блокираните във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) пари на държавните енергийни дружества у нас изглежда е обречена. В момента само те са затънали с десетки милиони левове въпреки влошеното си финансово състояние. Вчера енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че ще направи всичко, което позволява законът, за да се върнат част от парите. По думите й обаче вероятността това да се случи е минимална.

Неотдавна и финансовият министър Владислав Горанов заяви в интервю за "Капитал", че е малко вероятно синдиците да успеят да съберат повече от една трета от вземанията на трезора.
Прочети още от в. "Сега"

"Търсят се финансисти, застрахователи и брокери" пише в. „Труд"
Финансистите, застрахователите и брокерите на недвижими имоти ще имат най-голям шанс да си намерят работа в последните месеци на 2015 г. В производствения сектор, строителството и минната индустрия също ще се създадат работни места. Като цяло обаче пазарът на труда в България ще се свие спрямо лятото, когато активно се търсят работници за сезонна заетост. Това показва традиционното изследване на международната консултантска компания "Менпауър" за заетостта в България.
Данните са за четвъртото тримесечие на 2015 г. Анкетата обхваща 750 компании от София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе.
Прочети още от в. „Труд"

"Евтините квартири в София стават кът", четем във в. "Монитор"
Предлагането на мебелирани и достъпни квартири в София, търсени главно от хора с по-ниски доходи от провинцията, е по-малко от търсенето, научи „Монитор".
"Интересът към този тип апартаменти сега е леко засилен, а се оказва, че предложенията са по-малко", каза Тихомир Цаков от агенция „Аристо". „Става проблем да се намери прилична квартира на сносна цена", поясни той. По думите му хора, уредили се на работа в столицата, ученици и студенти търсят почти всичко - от големи жилища, където да се настанят по няколко души, за да им излезе по-изгодно, до гарсониери за сам човек.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Орбан атакува слаба Европа за бежанците, за да си вдигне рейтинга", пише в. „24 часа"
Лошото е, че и други страни ще последват реакцията на Унгария
в кризата с мигрантите
Oткакто започна напливът на мигранти от Близкия изток към Европа миналата година, Унгария е в центъра на вниманието. Това се случва по 2 причини. Първо - основният мигрантски поток от Сирия и Ирак се опита да достигне до Германия и други европейски страни на север по вода през гръцките острови и после през Сърбия, за да достигне Унгария. Втората причина е, че унгарският премиер използва проблема с имигрантите, за да подобри изплъзващата му се популярност. За да изпълни целта си, той извърши няколко лудории - от слагането на 4-метрова ограда на границата със Сърбия до блокирането на достъпа на имигранти до жп релсите.
Няма съмнение, че г-н Орбан е опитен: той е единственият източноевропейски политик, избиран за премиер 3 пъти.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Избираме дали да ни удържат авансов данък", пише в. "Стандарт"
Хората трябва да заложат на чисти сметки с хазната или на пълен джоб за Коледа
Хората, които работят на граждански договори, получават хонорари или наеми от фирми, до края на месеца могат да решат дали искат да им се удържа авансово данъка за последното тримесечие на 2015 г. или да си го изчисляват сами в данъчната декларация, която трябва да подадат до 30 април 2016 г. Ако хората искат данъкът да им бъде удържан текущо, трябва да заявят това писмено пред платеца на дохода. Ако не го направят, данъците за доходите им за последното тримесечие няма да се удържат авансово. Така за Коледа ща имат по-голяма сума в джоба си, но след това в началото на 2016 г. сами ще трябва да изчислят дължимия данък за доходите си от октомври до декември и да внесат в хазната голяма сума в брой.
Тази възможност се дава за първи път сега след като от няколко години авансовият данък за доходите извън работната заплата се внася на тримесечие.
Прочети още от в. "Стандарт"