Има 66.8 процента на ръст на жалбите и сигналите, постъпили в Комисията за защита от дискриминация през миналата година, каза пред журналисти в парламента председателят на комисията Кемал Еюп, цитиран от БНР.
Еюп подчерта, че увеличението на сигналите и жалбите се дължи не на нарастване на дискриминацията в българското общество, а на информираността на гражданите. За това допринасяла и разяснителната кампания на комисията в страната и работата й по европейски проекти.
Това се свързвало и с увеличаването на административния капацитет на комисията и на качеството на работата й. По думите на Еюп трябва да се засили политиката в областта на превенцията от дискриминация, най-вече сред подрастващите. В това трябвало да участват не само институциите, но и неправителственият сектор.
Най-голям процент от жалбите за дискриминация са по етнически причини. Следват жалбите, свързани с правото на упражняване на труд. На трето място са жалбите и сигналите за лично и обществено положение, които през миналата година изпреварили жалбите на хората с увреждания.
Председателят на комисията посочи, че през 2007 е имало и жалби от страна на родители при отказ на лечение на децата им. Постъпили са жалби за отказ от предоставяне на здравна помощ, за бърза медицинска помощ, както и за замяна на един вид лекарства с друг.