Днес, 24 октомври 2006 г., министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев и ректорите и деканите на седем университета подписаха договорите за многомодулни специализации за служители от държавната администрация.
Висшите училища, които през учебната 2006/2007 г. ще обучават близо 700 служители, са Бургаският свободен университет, Варненският свободен университет "Черноризец Храбър", Великотърновският университет "Св. Св. Кирил и Методий", Нов български университет, Софийският университет "Св. Климент Охридски", Стопанската академия "Димитър Ценов" и Югозападният университет "Неофит Рилски".
"35 служители от нашето министерство са се записали за обученията, като някои от тях вече имат по две висши образования и това за тях е възможност да придобият трето", подчерта министър Василев.
Три са тематичните области на специализация, от които служителите имат възможност да избират - "Управление на администрацията", "Организация на административната дейност и процеси" и "Европейска административна практика".
Обучението по тези три специалности се осъществява в три отделни модула, всеки от които с продължителност един учебен семестър. Целта на специализациите е служителите да получат допълнителна подготовка според конкретните потребности на съответната администрация и според необходимите на служителя компетентности.
За всеки модул обучаемият получава сертификат от съответното висше училище. При успешно завършване и на трите модула служителят има възможност на собствени разноски да продължи обучението си с подготовка и защита на дипломна работа и да получи образователно-квалификационна степен "магистър".
За тази учебна година желание да се включат в обученията заявиха 693-ма служители от администрацията в цялата страна и заявките на всички бяха одобрени. Обучението ще започне през ноември т.г. и ще се провежда в задочна форма по програма, утвърдена от академичното ръководство на съответното учебно заведение и съгласувана с Института по публична администрация и европейска интеграция (ИПАЕИ).
След приключване на първия етап от обученията МДААР ще направи анализ на резултатите въз основа на процента на успешно преминалите курса и на постигнатия от тях успех и ще обяви обществена поръчка и за втория етап.