Министър-председателят на Латвия Валдис Домбровскис обеща да гарантира, че Латвия ще получи следващата вноска на спасителния заем и ще избегне девалвация, но в същото време шведската Swedbank обяви, че може да се справи с поевтиняване на лата.
Изявление, което подкрепи спекулациите за евентуалната девалвация на местната валута, според тях през уикенда.
Според Guardian евентуална девалвация на лата ще има негативен ефект и върху другите валути в региона на Централна и Източна Европа и би повдигнала въпроси за финансовата стабилност на Европейския съюз.
Латвия иска да запази борда, за да позволи на латвийците да върнат заемите, взети в чуждестранна валута.
Това ще помогне шведски банки като Swedbank, които са основни кредитори в Балтийските държави.
Но в същото време запазването на борда изисква огромни съкращения на публичните разходи.
Ето защо според Guardian правителството планира да девалвира лата с 40%, въпреки че това ще намали вътрешното търсене и стойността на заплатите, предизвиквайки инфлация.
Въпреки че след това ще последва спад на заплатите и силно покачване на цените, някои икономисти считат, че оставането в механизма на борда прави Латвия неконкурентно способна, с оглед на вероятността от икономическо свиване с повече от 18% през тази година.
Девалвацията на лата обаче ще направи много по-лесно за Латвия за да се възстанови от кризата, но при условие, че 90% от кредитите са в евро, може да доведе до увеличаването на лошите кредити до 25% от общия обем на кредитирането, а инфлацията да достигне 10% до 15% през следващата година, в сравнение с дефлация от 5% при оставане в борда.
В момента лата е обвързан с еврото в плаващ курс от +/-1%, като страната е в процес на двугодишния период на тест на Единния валутен механизъм (ERM2).
Ако Латвия девалвира Лата до +/-15%, тя ще остане в процес на тест на Единния валутен механизъм, но ако тези граници бъдат преминати, страната ще трябва отново да започне тест на ERM2.
Това може да окаже натиск върху други страни в региона на Централна и Източна Европа.
Според анализ на UBS девалвацията ще накара Европейския съюз и на МВФ да се намесят и да ограничат щетите в останалите страни от съюза.
А ако Латвия изостави валутния борд с одобрението на МВФ това ще инжектира елемент на несигурност в останалата част от проектите на фонда в Централна и Източна Европа.