Президентът на Аржентина Нестор Киршнер и министър-председателят на Испания Хосе Луис Родригес Сапатеро са се договорили за погасяване на външния дълг на Аржентина към Испания в размер на почти $1 милиард, предава от Буенос Айрес кореспондентът на РИА Новости.

"До 2012 година Аржентина напълно ще изплати външния си дълг в размер на $ 960 милиона към Испания " - се казва в съобщението на пресслужбата на президента на Аржентина. До 1.12.2006 ще бъде изготвен и конкретният график на плащанията.

Срещата на лидерите на двете страни се е осъществила по време на 16-тата Ибероамериканска среща в столицата на Уругвай Монтевидео.

Нещата с външния дълг на Аржентина обаче никак не са прости, защото Испания е член на Парижкия клуб на кредиторите. Според регламента му, Испания трябва да получи съгласието и на останалите страни-участници в клуба за условията на погасяването. Групировката на страните - кредитори е създадена през 1956 г. и в нея влизат 19 държави, сред които Великобритания, САЩ, Япония, Швейцария.

Правилата на Парижкия клуб предвиждат равномерно разпределение на бремето на не - погасените дългове сред кредиторите.

По-рано Аржентина съобщи, че до края на 2006 г. ще представи на членовете на Парижкия клуб план за погасяване на нейните задължения към него в размер на 6 милиарда долара, включително и за дълга към Испания.

По мнение на икономическия министър на Аржентина, за да се изплатят тези дългове, бюджетният излишък на страната трябва да възлиза на 2.5%, както и външнотърговското салдо да бъде положително.

Според ръководството в Буенос Айрес, най-приемливия вариант е дългът към Испания да се разглежда не като задължение към страна от Парижкия клуб, а като пряко задължение към държавата.

През миналата година Аржентина изплати задълженията си към МВФ от $9,8 млрд.

След финансовата криза през 2001 г. сумарният външен дълг на Аржентина е бил над $160 милиарда. След тежки, продължили три години преговори, Аржентина успя да преструктурира дълга си от $94,3 млрд. пред частните кредитори по такъв начин, че 75% от тази сума бе опростена.

В Италия, САЩ, Япония и Германия частните кредитори са категорично против това решение. Те са на мнение, че тъй като икономическия ръст на Аржентина през последните години достига 8%, страната може да прави и по-големи дългови отчисления.