Британският производител на въоръжение BAE Systems се отърси от притесненията си, че може да загуби САЩ поради разследванията за корупция в доставките за Саудитска Арабия и навлезе по-надълбоко в обширния американски отбранителен пазар, съобщи Daily Telegraph.

BAE се съгласиха да заплатят $4.1млрд. или два милиарда паунда за закупуването на Armor Holdings, производител на военни превозни средства, освен това доставчик на бронираното покритие на Humvee и други бронетранспортьори за фронта.

За да финансира поглъщането, BAE възнамерява да продаде акции за 750 млн. паунда.

Успешно поглъщане ще доведе до нарастване на американския дял в общия бизнес на британския гигант от 36% до 42% и ще изпрати BAE на шесто място в списъка на Пентагон за главни доставчици на военно оборудване.

Валт Хавенщайн, който е изпълнителен директор за операциите на BAE в САЩ, е уверен, че разрешение от регулаторните органи ще бъде взето, но в някои кръгове на сделката ще се гледа като на тест за готовността на администрацията на Буш да  продаде някой от основните военни доставчици, пък било то и на толкова стар боен другар като Великобритания. Освен това ще проличи дали подозренията за мръсни арабски сделки още хвърлят петно върху британците.

САЩ бяха отправили дипломатически протест срещу решението на британското правителство да спре разследването на Офиса за сериозни измами в големия контракт BAE Ал - Ямама. Има някои данни, че американският департамент на правосъдието е готов да започне свои собствени проучвания.

От BAE вярват, че отколешното им присъствие в САЩ е сериозно основание Пентагон да приветства последната сделка. От 1999 BAE са направили 15 придобивания без това да притесни властите в САЩ и неформалните източници посочват, че поглъщането на Armor най-вероятно няма да срещне опозиция.

Хавенщайн е казал, че BAE има отлична история в САЩ, след като са увеличени инвестициите, работните места и производството в придобитите поделения. От BAE казват, че възнамеряват да доведат американския си дял в общия бизнес до 50%, и дори последното придобиване дават работа на повече хора в САЩ (над 38,000) отколкото в Британия.

BAE подготвя сделката за Armor от няколко месеца, но не е ясно дали пък американците не са отправили предложението първи. BAE предлага по $88 за акция. Днес ще бъдат пуснати акции за $1.37 млрд. и фондовете на групата ще осигурят баланса.

Armor имаха миналата година продажби от $2.3 млрд. и печалба преди данъци от $214 млн., активи $2.3 млрд. и 8,000 заети, те могат много да помогнат на BAE да затвърди позициите си в бизнеса с военни системи и военни МПС, но носят със себе си и привкус на скандал.

Поделението на американците във Великобритания Armor Products International се разследва по въпроса за договор от $5 млн. за доставка на лично въоръжение за екипа на ООН и мироопазващите сили. Доста служители, посредници и агенти са били уволнени или са напуснали сами.

Според BAE придобиването ще започне да носи незабавни печалби. Утре ще бъде годишното събрание на военното британско предприятие и независимо от слабия долар се очаква „още една година на добър ръст", в частност от контрактите в САЩ.

Сделката за Armor заедно с платените преди две години $4.2 млрд. за United Defense Industries е най-голямата, откакто BAE започна да изкупува компании от отбранителния сектор в САЩ. Цялата сума, която ще бъде заплатена за Armor ще спре на $4.5 млрд. включително и дълговете.

През 2004 BAE засилиха бизнеса си с превозни средства за военни цели с придобиването на британската фирма Alvis срещу 225 млн. паунда. Но след като е известен плана на САЩ да похарчи $10 млрд. за тактически МПС, включително транспортьори които са устойчиви на мини и нападения от засада, компанията има интереса да увеличи шансовете си за по-голям дял от поръчките.

Майк Търнър, главен изпълнителен директор на BAE казва: „Комбинацията Armor Holdings със съществуващите наземни системи на BAE ще засили възможностите ни да печелим от военните в САЩ и Великобритания и техните международни партньори".