Основателят на Berkshire Hathaway Inc. Уорън Бъфет измести Бил Гейтс от челното място в годишната класация на световните милиардери на списание Форбс, където създателят на Майкрософт бе номер едно през последните 13 години.

Благодарение на реализираните приходи от акции, за около година състоянието на Бъфет е нараснало от 10 млрд. долара до рекордните 62 млрд. долара.

Според проучване на Форбс, капиталите на Бил Гейтс са се увеличили едва с 2 млрд. долара достигайки $58 млрд.  Така компютърният гуру се нарежда на трето място след мексиканския магнат Карлос Слим и неговите $60 млрд.

Класацията на Форбс сочи за увеличаване на световните богатства благодарение на растящите пазари, като Русия изпреварва Германия по милиардери на глава от населението. 70% от ново излюпилите се богаташи са от Русия, Индия, Китай и САЩ. За сравнение, през 2006 год. половината от милиардерите в топ 20 са били американци, докато миналата година те са едва 4-ма.

По данни на Блумберг, Бъфет е най-големият акционер в Berkshire Hathaway Inc.  тъй като държи 32 % от акциите клас А и 18 % от акциите с  клас Б.

Акциите от клас А на компанията се покачиха с 28 % през последните 12 месеца. Сега те се продават за 139 хил. долара всяка, което ги прави най-скъпо търгувания ценен документ на Нюйоркската фондова борса. Беркширските акции са нараснали повече от 4700 % през последните 20 години , което е 6 пъти повече от ръста на индекса на Standard & Poor's 500.

Бъфет е един чудесен пример за изключително умен инвеститор, който следва стриктно своите принципи. Възползвайки се от вълненията на пазарите в кракткосрочен план, той успява навреме да затвори позициите си и систематично да реинвестира при много висока доходност, коментират анализатори.

Пред година в своето традиционно послание към инвеститорите Бюфет разкрива формулата на успеха си, която гласи :"Бъди мнителен, когато другите са алчни, и алчен, когато другите са мнителни".

Говори се, че едва на 13 години е подал първата си данъчна декларация за възвръщане на $35 от данъка, който е дължал върху колелото си.

Четвърти в класацията на Форбс е индийският стоманен предприемач Лакшми Митал, който е и един от общо 4-те индийци в топ 10 на класацията. Пети са братята Мукеш и Анил Амбани, чиито баща е основател на холдинга Reliance Group. Шести е Кушал Пал Сингх, собственикът на DLF Ltd.

Под номер 7 се нарежда основателят на Икеа Ингвар Кампрад, чието състояние възлиза на $31 млд. С това той излиза начело на най-богатите европейци, следван от руския магнат Дерипаска.

Десети е Карл Абрехт, основателят на немска верига супермаркети, който има предостатъчно време за харчи своите $27 млрд., тъй като е взел решение да се оттегли от бизнеса.