Благодарение на реализираните приходи от акции, за около година състоянието на Бъфет е нараснало от 10 млрд. долара до рекордните 62 млрд. долара.
Според проучване на Форбс, капиталите на Бил Гейтс са се увеличили едва с 2 млрд. долара достигайки $58 млрд. Така компютърният гуру се нарежда на трето място след мексиканския магнат Карлос Слим и неговите $60 млрд.
Класацията на Форбс сочи за увеличаване на световните богатства благодарение на растящите пазари, като Русия изпреварва Германия по милиардери на глава от населението. 70% от ново излюпилите се богаташи са от Русия, Индия, Китай и САЩ. За сравнение, през 2006 год. половината от милиардерите в топ 20 са били американци, докато миналата година те са едва 4-ма.
По данни на Блумберг, Бъфет е най-големият акционер в Berkshire Hathaway Inc. тъй като държи 32 % от акциите клас А и 18 % от акциите с клас Б.
Акциите от клас А на компанията се покачиха с 28 % през последните 12 месеца. Сега те се продават за 139 хил. долара всяка, което ги прави най-скъпо търгувания ценен документ на Нюйоркската фондова борса. Беркширските акции са нараснали повече от 4700 % през последните 20 години , което е 6 пъти повече от ръста на индекса на Standard & Poor's 500.
Бъфет е един чудесен пример за изключително умен инвеститор, който следва стриктно своите принципи. Възползвайки се от вълненията на пазарите в кракткосрочен план, той успява навреме да затвори позициите си и систематично да реинвестира при много висока доходност, коментират анализатори.
Пред година в своето традиционно послание към инвеститорите Бюфет разкрива формулата на успеха си, която гласи :"Бъди мнителен, когато другите са алчни, и алчен, когато другите са мнителни".
Говори се, че едва на 13 години е подал първата си данъчна декларация за възвръщане на $35 от данъка, който е дължал върху колелото си.
Четвърти в класацията на Форбс е индийският стоманен предприемач Лакшми Митал, който е и един от общо 4-те индийци в топ 10 на класацията. Пети са братята Мукеш и Анил Амбани, чиито баща е основател на холдинга Reliance Group. Шести е Кушал Пал Сингх, собственикът на DLF Ltd.
Под номер 7 се нарежда основателят на Икеа Ингвар Кампрад, чието състояние възлиза на $31 млд. С това той излиза начело на най-богатите европейци, следван от руския магнат Дерипаска.
Десети е Карл Абрехт, основателят на немска верига супермаркети, който има предостатъчно време за харчи своите $27 млрд., тъй като е взел решение да се оттегли от бизнеса.
Kihano4
на 06.03.2008 в 20:42:04 #1"Бъди мнителен, когато другите са алчни, и алчен, когато другите са мнителни". Това е то мотото на спекуланта. А ние се възхищаваме на такива... паразити. "Инвеститор" даже един ДОС не е направил.