Решението на България да се откаже от участието си в строителството на петролопровода "Бургас-Александруполис" е политическо и е в интерес на Запада, пише вестник "Комерсант".

Според изданието през четирите години от подписването на споразумението за тръбопровода България явно протакаше започването на строежа. Източниците на вестника не изключват Русия да активизира преговорите с Турция за изграждане на алтернативен петролопровод Самсун-Джейхан. До момента обаче евентуалните руски акционери "Транснефт" и "Роснефт" заявяваха, че този проект не е рентабилен, тъй като Турция настоявала за твърде високи тарифи за пренос на горивото.

Предвижда се процедурата по излизане на България от Бургас-Александруполис да бъде обсъдена от наблюдателния съвет по проекта, който ще заседава на 14 декември в Амстердам. Там ще се решава според него и съдбата на самия тръбопровод. Текущите задължения на България са в размер на 6,2 милиона евро.

Междуправителственото споразумение за изграждане на газопровод от Бургас до гръцкия Александруполис беше подписано на 15 март 2007 година. Петролопроводът, чиято дължина трябва да бъде около 300 километра, е планиран да доставя руски и каспийски петрол към Европа, заобикаляйки проливите Босфора и Дарданелите. Строежът му бе най-изгодният вариант за Русия, тъй като алтернативните биха означавали за нея зависимост от Турция. Отказът на страната ни от проекта обаче едва ли ще повлияе сериозно на износа на руски петрол за Европа. Москва ще пренасочи доставките към БТС-2 - втория етап от Балтийската тръбопроводна система, който ще влезе в експлоатация догодина.