България за трета поредна година не попадна сред страните, които Американското правителство определя като държави, които имат нарушения при спазването на авторските права.

Това заяви Явор Куюмджиев - зам. министър на икономиката и енергетиката, по повод доклада, по известен като Списък 301, който американското правителство публикува на 1 май.

По думите му това се е случило в следствие на усилената координация и действие от страна на Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на културата и представителите на бизнес асоциациите, които се занимават с разпространение на авторско съдържание.


Той  припомни, че от февруари месец насам редица агенции отбелязваха възможността България отново да попадне в Списък 301, но това не се случи.


За миналата година са заведени 257 дела свързани с нарушения на Закона за авторското право и сходните му права, като над 50 са завършили със осъдителна присъда на последна инстанция, каза още Куюмджиев. През 2008 г. са били платени авторските права върху над 100 млн. аудио и видеоносители, като събраните приходи от това са нараснали три пъти повече спрямо 2007 г.

По данни на МИЕ около 50% от софтуера, който се използва от българския бизнес е лицензиран, но по данни на асоциациите този процент не надминава 30%.

Като очертани проблеми, които Американското правителство отчита в България са: интернет пиратството, използването на нелицензиран софтуер от страна на бизнеса, липса на интензивна комуникация между държавните органи и бизнес асоциациите, защитаващи интелектуалната собственост.

За разлика от България осем други страни-членки на ЕС попаднаха в списъка. Това са Италия, Испания , Гърция, Норвегия, Полша, Румъния, Унгария, Чехия.