"България категорично отказва да плаща за дълговете на Гърция" е водещo заглавиe на в. "Сега"
България е категорично против да поема риск заради дълговете на Гърция и да понесе загуби, ако Атина не върне гарантирания от ЕС заем. Тази седмица Брюксел предложи от общия бюджет на ЕС да бъде гарантиран 7 млрд. евро краткосрочен заем на Атина. Това означава и страните извън еврозоната да носят отговорност. Заради отказа на България и на други страни извън еврозоната обаче Брюксел работи и по текстове, които да гарантират, че тези държави няма да понесат никаква финансова тежест около заема. Това съобщи вчера пред "Сега" премиерът Бойко Борисов.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Бензин и дизел поевтиняват в разгара на сезона" четем на първа страница във в. "Монитор"
Най-масовият бензин поевтиня с 2 стотинки по големите вериги бензиностанции. Така цената на А-95 стигна 2,30-2,31 лв. за литър. Сигналите за намалението на цената дойдоха още миналия уикенд, когато по отделни бензиностанции, част от по-малки вериги цената беше смъкната от 2,33 лв. на 2,31 лв. Намаление с 1-2 стотинки се регистрира и за дизела, като в момента той се продава за 2,33 - 2,36 лв. за литър. Газта държи цената си от 0,98 лв. за литър вече повече от месец. Същото важи и за метана, който от началото на юли се продава за 1,59 лв. за килограм.
Лекото намаление на цените на горивата у нас идва на фона на ядрената сделка с Иран
която само за ден смъкна цената на суровия петрол с 1 долар. Според експерти обаче това няма пряко отношение към сегашния спад на цената. Причината е, че у нас промяната в цените на петрола се отразява със закъснение от порядъка на три седмици.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Броят на компаниите във фалит расте", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Обявените в несъстоятелност компании в България са се увеличили значително през първото полугодие, показват данни на Агенцията по вписванията (АВ). Ръстът за година е 34%, като броят им стига 341 фирми. Това е под нивото от 2013 г., но почти достига обявените в несъстоятелност през 2012 г. Тогава беше една от годините, в които силно се усещаха първоначалните последици от кризата и много дружества фалираха. Така тенденцията на свиване на неплатежоспособните компании от последните години бавно се обръща. Има и друг рекорд - от тази година е най-големият досега фалит - този на КТБ. Засега поне новите процедури по неплатежоспособност продължават бавния си спад.
Ефектът на затворената банка
Увеличението на броя през първото полугодие може да бъде обяснено и с Корпоративна търговска банка (КТБ) освен с все още тежката икономическа ситуация. Най-големият фалит за тази година (а всъщност и за периода на прехода) е точно банката на Цветан Василев.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Кой ще отнеме морето от мутрите?", пише в. „24 часа"
Ситуацията в туризма през това лято удивително напомня на разцвета на мутрите в средата на 90-те. В София и страната - грабежи, престрелки, падат убити полицаи, а ръководството на МВР разпуска на по чашка в компанията на миски.
Само дето алкохолно-туристическият градус през лятото на 2015 г. е много по-висок от алкохолно-полицейския от пролетта на 1996 г., когато вътрешният министър Любомир Начев бе принуден скандално да подаде оставка. Това личи много ясно от снимките, които някой направи с телефон на зам.-министърката на туризма Надя Маринова.
Прочети още от в. „24 часа"
"НЕК признала 65 млн. лв. повече на американските централи" е заглавиe от в. "Труд"
Плащанията на НЕК към американските централи „AES Гълъбово" и „КонтурГлобал Марица изток 3" за произведения от тях ток са по-големи от реалните. Това се твърди в доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), с който „Труд" разполага.
Според документа НЕК не е упражнила достатъчно контрол върху претендираните от чуждите тецове разходи за варовик и за емисионни права за парникови газове. Надписаните суми според АДФИ са за близо 65 млн. лв.
Прочети още от в. "Труд"
"Болничният пазар е в летаргия", пише в. "Стандарт"
За първи път от 4 г. насам болничният пазар е в застой. Традиционният ръст на парите на клиниките е под въпрос, а заявките за рестриктивни промени като че ли отложиха и интереса на частните инвеститори в сектора.
1 нова болница, 1 затворена и 2 продадени - това е рекапитулацията за първите 7 месеца от развитието на болничния пазар у нас. Особени промени към края на годината в бранша не очакват. Новото лечебно заведение е МБАЛ "Света Параскева" в Плевен. С отнето разрешение за дейност пък е Специализираната хирургична болница за активно лечение в Елин Пелин, сочат данните на МЗ. За сравнение, през миналата година имаше 14 нови болници и 4 закрити. С прекратено разрешение са били 2 общински клиники - Специализирана болница за долекуване и продължително лечение - Малко Търново" и Специализирана болница за активно лечение на вътрешни болести в Годеч.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Цените на имотите в София са се увеличили с 6% през второто тримесечие", пише в. "Капитал Daily"
Цените на имотите в София са се увеличили с 6% през второто тримесечие на 2015 г., а заедно с тях растат и продажбите на жилища, новоотпуснатите кредити, издадените разрешителни за строеж и стартиралото ново строителство в столицата. Такъв едновременен ръст на всички показатели се случва за пръв път от 2008 г. насам, след която световната икономическа криза повлия значително на имотния пазар. Средната цена е била 780 евро/кв.м, а "Лозенец" остава най-предпочитаният квартал с най-високи цени.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Депутатите одобриха 65 г. възраст за пенсия", пише в. "Сега"
Мъжете и жените ще излизат в пенсия на 65 г. Възраст за пенсиониране се въвежда и за военни и полицаи. Осигуровката ще се вдигне на два пъти с по 1% през 2017 и 2018 г., а хората, родени след 1959 г., ще могат да избират многократно къде да постъпят вноските им за втора пенсия. Това приеха снощи депутатите от социалната комисия на второ четене на промените в Кодекса за социално осигуряване. Повечето от текстовете минаха с подкрепата на ДПС, а партньорите на ГЕРБ в управлението - реформаторите и Патриотичният фронт, гласуваха "против" или "въздържал се". Ако това разпределение се запази и в пленарната зала, пенсионната реформа ще мине без проблем.
От 2016 г. възрастта за пенсия в масовата трета категория започва да расте. През първите 2 г. стъпката ще е 2 месеца и за мъжете, и за жените. Така догодина в заслужен отдих ще се излиза на 60 г. и 10 месеца за жените и 63 г. и 10 месеца за мъжете. От 2018 г. стъпката за мъжете ще е по-плавна - с по 1 месец на година, докато през 2029 г. стигне 65 г. За жените увеличението продължава с по 2 месеца до 2029 г., след което се ускорява на 3 месеца до 2037 г., когато трябва да достигне крайната цел - 65 г. Изискуемият стаж също ще расте с по 2 месеца за мъжете и жените, докато стигне 37 г. за жените и 40 за мъжете.
Прочети още от в. "Сега"
"ИКЕА отваря врати и във Варна" пише в. „Труд"
Шведската верига за мебели и обзавеждане ИКЕА ще открие след седмица център за поръчки във Варна. В него клиентите ще могат да поръчват всички стоки от асортимента на веригата, които се предлагат и в София. Доставката им до Варна ще бъде осъществявана в срок до 5 работни дни и ще е безплатна за купувачите.
Варна е първият български град, в който веригата открива такъв център. Това е третият канал за продажби на стоки, след откриването на магазин в София през 2011 г. и стартирането на електронен магазин на ИКЕА през април т.г.
Прочети още от в. „Труд"
"ЕС отговори с €7 млрд. на гръцкото „Да"", четем във в. "Монитор"
Еврогрупата достигна до консенсус за мостов кредит за Гърция в размер от 7 млрд. евро, съобщиха агенциите.
"Постигнато е принципно споразумение за отпускането на промеждутъчно, краткосрочно финансиране за Гърция в размер на 7 млрд. евро", каза вчера високопоставен европейски източник, пожелал да запази анонимност. Еврогрупата взе решението, след като гръцкият парламент одобри мерките за финансови икономии.
Цяла нощ експерти на ЕС оценяваха приетите от парламента в Атина законодателни текстове, съобщи вчера на пресконференция Аника Брейдхарт, говорител на ЕК по икономическите въпроси.
Очакваме новите закони да бъдат приложени своевременно и по задоволителен начин, добави тя. По нейните думи гласуваните текстове отварят пътя към отпускането на заем за Гърция.
Уверени сме, че постигането на компромис е близо, посочи говорителят по повод очерталата се като единствена възможност краткосрочният (т. нар. мостов) заем да бъде обезпечен от всички държави в ЕС, включително и от страните извън еврозоната. Брейдхарт поясни, че решението за отпускането на средствата следва да бъде взето от Съвета на ЕС.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Българи берат за 3 евро на час грозде за вино от 200 евро в Италия", пише в. „24 часа"
Припадналите от умора са пращани обратно у дома
Македонци и българи работят в лозята на зоната Ланге, Северна Италия, за 3 евро на час, въпреки че би трябвало да получават тройно повече. Именно в Ланге, област Пиемонт, се прави прочутото вино "Бароло", една бутилка от което може да достигне и 200 евро.
Няколко предприемачи от зоната възроптаха неотдавна срещу свои колеги винопроизводители, че експлоатират работна ръка от чужбина, така както се прави при събирането на домати и портокали в полетата на Пулия и Калабрия.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Планът "Юнкер" е шанс за 1 300 000 работни места", пише в. "Стандарт"
Когато председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер представи своя план за стратегически инвестиции, все по-остро стоеше въпросът "Защо излизаме от кризата толкова бавно - особено в сравнение със САЩ?" Планът "Юнкер" се прицели именно в причината за трудното ни възстановяване: липсата на инвестиции, която задържа и растежа, и заетостта. Спадът на инвестициите в сравнение с предкризисната 2007 година е 15 %, или 430 милиарда евро.
Парите са силни, когато се движат, кризата обаче направи европейските пари плахи и недоверчиви. Повечето от тях останаха заключени в банките, дори когато бизнес перспективите започнаха да се подобряват.
Искаме да преодолеем този страх, да отключим милиардите, които бездействат в трезорите, и да ги впрегнем да работят за хората.
Ще избираме проектите най-вече според потенциала им за заетост и икономически растеж. 315-те милиарда, които се очаква да набере фондът, са 2% от БВП на ЕС за 3 години - период, в който с тези пари можем да разкрием 1 300 000 работни места.
Прочети още от в. "Стандарт"