"България си пати от популисти и андрешковци" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Ако държавата трябва да стимулира нещо, това е хората сами да ходят да се образоват, да им създава условия за това, а не да ги "подпомага", казва финансистът Любомир Дацов
- Г-н Дацов, как четете данните за икономиката и бюджета в последните месеци?
- Вижда се, че икономиката върви добре - в цяла Европа и в България. Има наченки на връщане на вниманието на инвеститорите към страната ни. Евтиното евро се отрази добре на външната търговия.
От друга страна, България е типична европейска държава - от гледна точка на недостатъците. Като повечето страни в ЕС имаме доста неефективна икономика - и още по-неефективни социални системи. Както ние, така и Европа, плачем за реформи, насочени към подобряване на пазарните отношения - повече свобода, повече конкуренция. Защото, ако изключим Германия, останалите големи икономики видимо изпитват проблеми в конкурентоспособността в дългосрочен план.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„Големите пари идват при бързите правителствa", пише в. „24 часа"
Тромава администрация спъва наистина големите инвестиции в България, които могат да променят икономиката.
През първото тримесечие на 2015 г. БНБ отчете пореден спад в преките чуждестранни инвестиции, като нивото им е било 181 млн. евро. Близо 2 пъти по-ниско от това през първото тримесечие на 2014 г. И този пореден спад на чуждите инвестиции идва, след като в продължение на години България има най-ниското ниво на данъците в ЕС и една от най-евтината работна ръка в цяла Европа. Все предимства, които българските политици изтъкват. И въпреки че преди по-малко от месец премиерът Бойко Борисов се похвали как за няколко дни е открил заводи, които ще дадат работа на 10 000 души. Което е всъщност много добро постижение на фона на спадащите инвестиции. Но и проблем, тъй като повечето от тези заводи всъщност са разширение на досегашни инвестиции, а не чисто нови чуждестранни инвестиции, които да са направени на зелено.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Бизнесът чака верижно поскъпване заради скока на тока", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Верижно поскъпване на стоки и услуги очаква бизнесът заради планирания от 1 юли скок на тока. Според разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/, електричеството за бита ще скочи с 2%, а за промишлеността - с 20 на ст. Така сметките на хората за ток няма да набъбнат, но повишената себестойност на стоките неминуемо ще се калкулира в крайните цени. И ако големите енергийни консуматори, които потребяват над 30 гигаватчаса ток годишно, все пак могат да разчитат на отстъпка в т.нар. такса "Задължения към обществото", то за останалите предприятия бонуси няма да има.
Прочети още от в. "Стандарт"
„ДАНС без право да арестува - агентите й ще викат полицай", пише в. „24 часа"
Държавна агенция Национална сигурност вече няма да има никакви полицейски правомощия. Това предвижда постановление на Министерския съвет, с което се променя правилникът за прилагане на Закона за ДАНС.
Постановлението е прието на закрито заседание на кабинета миналата седмица, тъй като към него има секретни приложения. От правилника за прилагане на закона за ДАНС отпадат над 10 текста, които регламентираха полицейските правомощия на агентите и правото им да разследват престъпления. С промените агентите на ДАНС вече ще трябва да се обръщат към полицията, ако искат да бъде арестуван гражданин.
Прочети още от в. „24 часа"
"Орландовци гори, Шекер махала пуши, Гърмен тлее" е заглавиe от в. "Труд"
Над 200 полицаи с бронежилетки под униформите влязоха под строй в 7 ч вчера в ромските гета в столичния квартал „Орландовци". Десантът на силите на реда последва сблъсъци между роми и българи в събота и неделя. 34 души бяха отведени под стража във Второ РУ но СДВР. Един участвал в съботното меле, други били без лични карти и адресни регистрации. На братята Жони и Асен Коцеви (19 и 22 г.) са повдигнати обвинения за причинени телесни повреди на Валентин Радков, Стефан Манолов и Никола Петков, съобщиха прокурори. Съдът ще решава днес дали да им наложи постоянен арест. Заради боевете в съдебна зала ще бъдат заведени и Георги Коцев (25 г.), и Даниел Колев (17 г.). Жони има вече две присъди за кражби.
Прочети още от в. "Труд"
"Поевтиняването на храните върна дефлацията" четем във в. "Монитор"
След три месеца поред ръст на потребителските цени, сезонното поевтиняване на плодовете и зеленчуците през май върна дефлацията. Според обявените данни на НСИ животът у нас е поевтинял през май с 0,2 на сто в сравнение с месец по-рано. На годишна база обаче продължава да се отчита инфлация от 0,9 на сто. Изчислено по методологията на Евростат месечната инфлация у нас през май е 0%, а годишната е 0,2 на сто.
Най-голямото месечно понижение на цените от НСИ отчитат за храните и безалкохолните напитки - с 0,9 на сто месечно. По-конкретно с двуцифрени проценти на намаление на ценитеса плодовете и зеленчуците. Тази група заема и най-голям дял в потребителската кошница (близо една трета).
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Пенсионните портфейли и застрахователите трябва да бъдат проверени до година", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Комисията за финансов надзор (КФН) ще трябва "да организира извършване на преглед на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователите, който да е готов в следващите дванадесет месеца". Това става ясно преходните и заключителните разпоредби на внесения в парламента проект за Закон за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. В първоначалния вариант на проекта, предложен за съгласуване от финансовото министерство, такъв текст липсваше. Оценката трябва да е външна, както и при банките, но методологията ще е на местния регулатор.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Чудо - оптимистите за икономиката станаха повече от черногледите", пише в. "Сега"
През последните години - поне от началото на кризата насам - българите са преобладаващо песимисти. Тези от тях, които смятат, че ситуацията ще продължи да се влошава, бяха повече, отколкото очакващите подобрение. Този преобладаващ песимизъм всъщност се потвърждаваше от икономическите данни, които показваха стагнация или влошаване. С други думи, можем да потвърдим, че обществените настроения досега винаги са отговаряли на реалните икономически данни. Т.е. че очакванията на българските граждани са по-скоро реалистични.
Прочети още от в. "Сега"
"Синдиците на КТБ вече търсят просрочени дългове и по кредитни карти" пише в. „Труд"
Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев вече са започнали да търсят просрочени дългове и по кредитни карти и овърдрафти (кредитен лимит по дебитни карти), става ясно от редовния им седмичен отчет. През миналата седмица са били изпратени 25 уведомления до граждани заради просрочени дългове по такива продукти.
Данните показват още, че за времето от 8 до 12 юни за погасяване на кредити в КТБ са постъпили близо 64 хил. лв. Приблизително толкова бяха събрани и през предходната седмица.
Прочети още от в. „Труд"
"Продажбите на жилища скочиха 2,5 пъти за година", четем във в. "Монитор"
Два пъти и половина са скочили продажбите на жилища за първите пет месеца на годината в сравнение със същия период на 2014 г. С 50% са нараснали запитванията, а огледите са се увеличили с 40 на сто. Това показват данните на Arco Real Estate за първите пет месеца на годината.
От агенцията обясняват, че тласък на пазара е дало затварянето на КТБ през 2014 г. и в последствие обявяването й в несъстоятелност. "Ефектът КТБ" се подсилва и от завръщането на пазара на клиентите, уверени в своите доходи
Друг стимул за купувачите на собствен дом са и по-ниските лихви по ипотечните кредити.
Преди затварянето на КТБ през миналата година пазарът на жилища се развиваше с умерени темпове, с търсене на предимно 2-стайни жилища (70 кв. м) и продажна цена около 50 000 евро, както и на 3-стайни апартаменти при цени от 89-90 хил. евро. След поставянето на КТБ обаче се засили търсенето на жилища с по-голяма площ.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Катар направи първа самостоятелна земеделска инвестиция в България", пише в. "Капитал Daily"
В края на май регистрираната в България "Катар мениджмънт ейджънси" е купила промишлени и земеделски имоти на стойност над 4.85 млн. лв. в област Варна. Сред закупените сгради са птицекланица, пилчарник, люпилня, три овчарника, промишлени и селскостопански постройки и поземлени имоти (виж таблица). Продавачи са фирмите "Еко пиле" и "Птицеком", част от "Инжстрой холдинг", който също е страна по няколко от сделките. Управителят на холдинга Пламен Стилиянов също участва като частен продавач.
Компанията купувач e собственост на Мохамед ал Тани, който носи фамилията на емира на Катар. В България тя има участие в още едно дружество - "България - Катар селскостопанска компания", в което си партнира със смолянската "Тексима трейдинг". Българско-катарското дружество изкупува агнета в страната, като идеята е износът да бъде не само за Катар, но и за Китай и Южна Корея.
Прочети още от в " Капитал Daily"