В прессъобщение, разпратено днес до медиите, Европейската Зелена партия изрази подкрепата си към Българската Зелена партия и нейните усилия да принуди българското правителство да преразгледа списъка на териториите, които трябва да влязат в европейската мрежа на специално охраняваните територии НАТУРА 2000.

В съответствие с присъединителния договор, България бе задължена да предостави списък с територии - кандидати за включване в мрежата НАТУРА 2000 към датата на приемане на страната в ЕС - 1 януари 2007. Не само че списъкът бе предоставен 6 седмици по-късно, но в резултат усилената намеса на строителни предприемачи и икономически интереси, правителството изключи над 1/3 от първоначално предложените територии.

„Мрежата защитени обекти НАТУРА 2000 е краеъгълен камък на консервационната политика на ЕС за природата и биоразнообразието. На решението на българския кабинет да изключи от списъка с предложения почти половината от най-значимите обекти, идентифицирани от учените, включително почти цялото българско Черноморско крайбрежие, не може да се позволи да се осъществи", казва Улрике Луначек, говорител на Европейската Зелена партия.

Другият говорител на Зелените, Филип Ламбертс, заявява: „Българското правителство твърди, че почти всички от изкараните от списъка обекти „ще бъдат върнати", когато предлаганите обекти окончателно се внасят за разглеждане през октомври 2007. Проблемът е в това, че до края на лятото в много от тези региони може да е дадено разрешение за строителство. Затова подкрепяме нашата партия - член, Българската Зелена партия, в исканията й към българското правителство за неотложни мерки за запазване интегритета на изключените обекти до включването им в НАТУРА 2000".

И двамата говорители са изискали ясна и недвусмислена позиция от Европейската комисия. „Комисията трябва да гарантира, че изискванията на НАТУРА 2000 се спазват стриктно и трябва да упражни натиск върху българското правителство да ревизира приетия списък за НАТУРА 2000, който е напълно неадекватен", заключват Луначек и Ламбертс.