"Българското образование масово произвежда излишни кадри" е водещo заглавиe на в. "Сега"
В България има драстично несъответствие между нуждите на пазара на труда и търсенето на квалифицирани кадри. Това посочва Европейската комисия в доклада си за конкурентоспособността, озаглавен "Няма растеж и работа без промишленост". Годишно търсенето на квалифицирани кадри с инженерни и технически специалности се оценява на 64 000, докато наличните са почти три пъти по-малко - 23 000. В същото време завършилите икономика и стопанско управление са 46 000, докато търсеният брой такива кадри е само 23 000. Завършилите хуманитарни специалности са 24 000, а нуждата от такива специалисти се оценява на 2000 годишно, посочва докладът. В същото време общо инвестициите в образование у нас са 3% от брутния вътрешен продукт - близо два пъти под средните за ЕС 5.6%.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Поредни рокади в сделката за "Доверие"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Продажбата на пенсионната компания "Доверие" вече постигна рекорд - по най-честа смяна в ръководството на кандидат-купувача й - регистрираното във Великобритания United Capital. Само за двата месеца от обявяването, че United Capital се е договорил с Vienna Insurance Group (VIG), купувачът вече има трети мениджмънт. Иначе акционерите са си трайно с офшорен произход.
Ново 20
Справка в британския търговски регистър показва, че тази седмица ръководството отново е било сменено. От него излиза американският адвокат Дебора Стърман, която в края на юли и началото на август бе в България да обясни, че United Capital има сериозни инвестиционни амбиции за "Доверие" и зад купувача стои и голямата инвестиционна компания LJ Capital. Тогава беше разпратено и прессъобщение от името на купувача, в което се натъртваше на ролята на адвоката: "Международният състав на United Capital PLC включва борд на директорите в широк спектър от физически лица от САЩ и Австрия, като е показателен утвърденият председател на борда на директорите в лицето на госпожа Дебора Стърман."
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Държавата взе още 150 млн. лв. от БТК", пише в. „24 часа"
Правителството взе решение вчера да се откаже от златната акция в БТК. Министърът на транспорта Данаил Папазов, който е нейн държател, бе упълномощен да гласува на общото събрание на акционерите на компанията "за" отмяната . То е насрочено за 30 септември. Папазов каза вчера, че това не е по желание на кабинета, а по искане на другите акционери. Имало решение на служебното правителство от 17 април 2013 г. за разглеждане на договора за приватизация на телекома в частта да се предприемат действия за приключването му. Преди да бъде взето вчерашното решение на кабинета, е анализирано изпълнени ли са трите условия, след които това може да стане.
Първото условие, което е категорично изпълнено, е да са минали пет години от приватизацията.
Второто е да е извършено плащането по клоубек клаузата. Според нея, ако компанията бъде продадена за сума над първоначално платената, държавата трябва да получи 10% от горницата. Когато "Вива венчърс", първият собственик на БТК, продаде компанията на американската AIG Global Investment Group и Novator, се коментираше, че държавата трябва да получи още около 150 млн. лв. Дори имаше арбитражно дело в Париж за 80 млн. евро.
Прочети още от в. „24 часа"
"Скандал в кабинета за дълговете на ВМА" е заглавиe от в. "Труд"
Напрежение в кабинета породи вчера разпределението на средствата от актуализацията на бюджета. "Ябълката на раздора" стана въпросът за покриването на дълговете на Военно-медицинска академия, за което не е предвиден нито лев.
Накрая министрите се договориха, че болницата трябва да представи оздравителен план, за да получи финансиране. Целта е академията, която има просрочия за над 57 млн. лв., да се дисциплинира, за което вече настоя финансовият министър Петър Чобанов.
Първоначално шефът на болницата ген. Стоян Тонев обяви, че очаква 35 млн. лв. от задълженията да бъдат покрити от правителството.
Развитието на ситуацията разгневило военния министър Ангел Найденов, който е принципал на болницата. Той напусна сградата на Министерския съвет във видимо лошо настроение.
Прочети още от в. "Труд"
"Всеки четвърти младеж не знае копи-пейст" четем на първа страница във в. "Монитор"
Всеки четвърти младеж у нас не може да прави копи-пейст. Става дума за лица между 16 и 24 години. Освен в копирането на файлове гимназисти и студенти се затрудняват и в преместването им в папка. Това сочат данни от анализа „Връзката между човешкия капитал и образованието в България", изготвен от Института за икономическа политика.
Слаби постижения бележат нашите ученици и студенти и при изготвянето на презентации. Едва 18% от младежите ни могат да работят с програмата Power Point, a само 5% - с по-сложни компютърни програми. Средната успеваемост при тези умения в Европа е доста по-висока - 59 на сто. Така страната ни, в компанията на северната ни съседка Румъния, е в дъното на тази класация.
Според данни от проучването половината от учениците ни не могат да използват аритметична формула в електронна таблица. „Видно е, че България трябва да се фокусира върху осъвременяването и преразглеждането на подхода към образованието в сферата на информационните технологии", коментира авторът на изследването Ясен Георгиев.
Българските ученици и студенти, заедно с румънските си връстници, са и най-евтините в Европа.
Страната ни отделя средно по 2639 евроза образованието на един младеж.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Вдигат крепости с пластмаса", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Крепости у нас се реставрират с пластмаса. Вместо да използват естествени материали, както изисква Венецианската харта, строители пестят пари с полимерни плоскости, алармираха археолози. Възстановката на крепостта "Кракра" по тази технология вдигна накрак цял Перник. Хората настръхнаха, защото сдружението "БЕФТ - Пи ес инвент" вдига зидове на твърдината с полимерни плоскости. Пращаме сигнал до Европейската комисия, заяви вчера водачът на градското недоволство Вихрен Матев. Той припомни, че проектът се финансира с европари и е за 4,2 млн. лв.
"Това явно безумие с полимерите струва милиони, трябва да се прекрати", възмути се и шефът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. "Никога не е ставало дума за възстановяване и реставрация на крепостта, а само за визуализация, което е различно", контрира кметицата на Перник Росица Янакиева.
Прочети още от в. "Стандарт"
„България е сред енергийно най-несигурните страни в света", пише в. "Капитал Daily"
България е сред държавите с най-висок риск на енергийната сигурност, като по този показател тя заема 73-то място в класацията на 75-те държави с най-високо енергийно потребление в света. Освен това на фона на ниските доходи на населението страната е силно уязвима от шокови промени в цените на енергоресурсите. Дори семействата със средни доходи са енергийно бедни, а това превръща проблема в заплаха за националната сигурност. Това сочат изводите от анализ на Центъра за изследване на демокрацията "Индекс на рисковете за енергийната сигурност за България", представен в сряда от Центъра за изследване на демокрацията.
Индексът е изготвен по методологията на американския Институт за енергетиката на XXI век към Американската търговска камара, който през миналата година за пръв път публикува международно изследване по темата.
Нивото на риск за енергийната сигурност на България е почти два пъти и половина по-високо от средното за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), коментира анализаторът Мартин Цанов от ЦИД.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Кабинетът разпредели 90% от извънредните разходи за 2013 г.", пише в. "Сега"
90% от допуснатите при актуализацията на бюджет 2013 извънредни разходи вече са изконсумирани. На заседанието си вчера правителството разпредели 258.7 млн. лв. за изплащане на просрочени задължения към бизнеса и покриване на недостиг в отделни сфери. При актуализацията на бюджета парламентът одобри извънредни харчове в размер на 286 млн. лв. С това свободният ресурс в резерва на правителството до края на годината става минимален и кабинетът ще може да посреща искания за допълнителни субсидии само срещу орязване на други разходи.
142.6 млн. лв. от сумата отиват по мерки, насочени към социалната сфера и в подкрепа на гражданите и бизнеса, отчете финансовият министър Петър Чобанов. От тях 15 млн. лв. ще бъдат за земеделските производители, 40 млн. лв. ще отидат за покриване на финансов недостиг при различни социални плащания, 85.6 млн. лв. се предоставят по схемата за намаляване на цената на тока.
По-спорен е пакетът от субсидии на обща стойност 116.1 млн. лв., предназначени според кабинета за разплащане на просрочени задължения към бизнеса.
Прочети още от в. "Сега"
"Туристите в музеите намаляват драстично" пише в. „Труд"
Туристите, посетили варненските музеи през изминалия сезон, са с 26 500 по-малко в сравнение с миналогодишния, сочи статистиката на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна към края на август.
Най-голям е отливът от Археологическия музей, където се излага и най-голямата експозиция. Той е посетен от 30 000 туристи, докато през лятото на 2012 г. бе разгледан от 50 000 гости.
Това води до спад в приходите от билети, чиято цена е запазена. Парите от входна такса са с 88 000 лв. по-малко от миналия сезон, когато са били 377 000 лв. Близо 2/3 от посетителите са чужденци, като преобладават руските туристи, следвани от немските и представители на централноевропейските страни.
Прочети още от в. „Труд"
"„Топлофикация" гори с борчове за 112 млн. лв.", четем във в. "Монитор"
Столичната топлофикация гори със сметки за 112,577 млн. лв., които са близо 48% от всички просрочени дългове. Това каза вчера изпълнителният директор на „Топлофикация София" Стоян Цветанов на заседание на парламентарната Комисия по енергетика.
Сумата е за борчовете на абонати, минали давностния срок от 3 години
Общо просрочените задължения към столичната топлофикация възлизат на 236,888 млн. лв. За разлика от преди, когато за да може абонатът да си отпише дълг от над 3 години, трябваше да мине задължително през съда, сега дружеството е сменило тактиката.
Отписването на стари борчове вече става само срещу молба, като преди да опрости задълженията, топлофикацията прави проверка. Тя установява дали няма сключени споразумения за разсрочено плащане или пък дали не е заведено дело, тъй като и в двата случая давността спира да тече.
Към 30 юни текущите вземания на столичната топлофикация възлизат на 615,522 млн. лв., срещу 548,8 милиона за същия период на миналата година. Най-големите длъжници са СУ „Св. Кл. Охридски", ВМА и Столичният автотранспорт.
В същото време топлофикацията дължи 586,6 млн. лв.основно към „Булгаргаз" и към БЕХ.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Удължава се срокът за продажба на бутилиран алкохол със стар бандерол", пише в. „24 часа"
Министерския съвет удължава срока за продажба в търговската мрежа на бутилирани алкохолни напитки със стар бандерол, съобщиха от правителствената пресслужба.
С промяна в Наредбата за реда и начина за въвеждане на бандеролите за бутилирани алкохолни напитки кабинетът удължи от шест на 12 месеца крайния срок за реализация на наличните в търговския оборот количества бутилирани алкохолни напитки с бандерол, действащ до датата на въвеждане на новия образец на бандерол.
Съгласно действащата уредба министърът на финансите може, при необходимост, със заповед да удължи този срок, но с не повече от 6 месеца.
Това създава затруднения да се реализират в търговската мрежа наличните количества алкохолни напитки, облепени със стария образец на бандерол. Друга цел на предложената промяна е създаване на предвидимост за данъчното задължените лица.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Бърза писта за фирмите", пише в. "Стандарт"
Фирмите ще могат по-бързо да правят промени в регистрацията си в Търговския регистър, когато се сменят собствениците и членовете на управителните и надзорните съвети. Това е една от промените, предложени от вицепремиера Даниела Бобева, с цел облекчаване на административната тежест върху хората и бизнеса. Към момента в електронния Търговски регистър са открити около 750 000 партиди на търговци. Годишно в регистъра се подават около 500 000 заявления за първоначална регистрация, за вписване на промени или обявяване на актове относно търговци, гласят мотивите. По около 1 до 5 на сто от подаваните годишно заявления сега се изисква представяне на удостоверение за гражданското състояние на гражданите - дали човек има граждански брак, деца, какъв е постоянният му адрес и точните имена. Ваденето на тази справка обаче изисква време и пари. Промяната предвижда Търговският регистър да се върже с ЕСГРАОН и да получава служебно информация за промяната в гражданското състояние на собствениците и управителите на фирми.
Колите, спрени от движение, пък ще могат да се продават по-лесно, гласи друга мярка от пакета промени, целящи намаляване на административната тежест. При прекратяването на регистрацията на автомобила вече няма да се отнема малкият талон на колата.
Прочети още от в. "Стандарт"